Geri Bildirim
Çocuklarla Oyun Oynarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Çocuklarla Oyun Oynarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Çocuklarla Oyun Oynarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

200

Merhaba, bu yazımda sizlere oyunun Çocuk Gelişimi için öneminden ve çocuklarla oyun oynarken dikkat edilmesi gerekenlerden bahsedeceğim.

Çocukların zihinsel, sosyal, duygusal ve kişisel gelişimleri açısından önemli bir ihtiyaç olan oyun, çocuğa çevresini araştırma, farklı nesneleri tanıma, problem çözme becerisini geliştirme, çocuğun kendine güvenini geliştirme, duygusal ve sosyal ihtiyaçlarını karşılama, işbirliği yapma gibi alışkanlıklar kazanmasında en etkili yöntemdir.

 Ebeveynlerin çocuklarıyla oyun oynarken dikkat etmesi gereken konular şunlardır;

* Oyunda çocuğun size rol vermesine fırsat tanıyın.

* Oyunlarda yaptıklarını görmeli ve takdir etmelisiniz, yapamadığı durumlarda ise çocuğa müdahale etmektense tekrar denemesi için onu cesaretlendirmelisiniz.

* Çocuğunuzla oyun oynarken istekli olduğunuzu ona hissettirin.

* Çocuklarınızla verimli zaman geçirmeye özen göstermelisiniz, örneğin çocuğunuzun ilgisini çeken oyun, sanat ya da fen ve matematik etkinliklerini onlarla birlikte uygulayabilirsiniz.

* Oyuncaklar oyun alanına gelişi güzel konulmak yerine düzenli bir şekilde konulduğunda daha etkili olur. Toplamayıda oyunun bir parçası haline getirin, çocuğunuz için oyuncakları yerine koymak onları dağıtmak kadar eğlencelidir.

* Çocuğunuzla oyun oynarken tüm oyuncakları ortaya çıkarmayın, dönüşümlü olarak ortaya çıkartmaya çalışın, bu davranış çocuğunuzun oyuncaklardan sıkılmasını önleyecektir.

Yukarıda verilen tavsiyeler hem sizin hem çocuğunuzun oyun oynarken daha keyifli ve verimli bir zaman geçirmenizi sağlar, unutmayın bilim insanı ve eğitimci Maria Montessori'ninde dediği gibi ''oyun çocuğun en ciddi işidir.''


Çocuk Gelişimci & Sosyal Hizmet Uzmanı