Geri Bildirim
Daha Az Oyuncak Daha İyi Oyun
Daha Az Oyuncak Daha İyi Oyun

Daha Az Oyuncak Daha İyi Oyun

127

Merhaba, son zamanlarda evinizde çok fazla oyuncak olduğunu düşünüyorsanız, çocuğunuz oyuncakları ile eskisi kadar düzenli oynamıyorsa bu yazı sizin için rehber niteliğinde olabilir.

Çocuğunuza sunacağınız daha az ama işlevsel olan oyuncaklar ile onun daha yaratıcı bir oyun kurmasını ve dikkatini oynadığı oyuna yoğunlaştırmasını sağlayabilirsiniz. Evde  fazla miktarda oyuncağın bulunması çocuğun kurduğu oyuna dikkatini verememesine sebep olabilir ve dikkatini dağıtabilir. 

Her yaşın oyuncak seçimi farklıdır, çocuğunuz için oyuncak seçimi yapacağınız zaman öncelikle  kendinize şu soruları sormalısınız;

  • Alacağım oyuncak çocuğumun yaşına, gelişim özelliklerine uygun mu? 
  • Oyuncak çocuğumun ilgi alanına giriyor mu?
  • Evde bu oyuncağa benzer oyuncağı var mı?
  • Bu oyuncak çocuğumun yaratıcılığını geliştirmesine katkı sağlar mı?  

Oyuncak seçiminizi bu sorulara verdiğiniz cevaplar neticesinde kafanızda soru işareti kalmadan ve daha bilinçli olarak yapabilirsiniz. Araştırmalar, az ama doğru ve işlevsel bir oyuncak seçiminin çocukların yaratıcılığını , mantık ve hayal gücünü, oyun kurma becerisini, motor ve bilişsel becerilerini, konuşma ve dil becerilerini geliştirmesine yardımcı olduğunu göstermiştir. Çocuğun oyun oynarken bir objeye uzun süre odaklanması, çocuğun dikkat etme ve konsantrasyon becerisinin gelişimine yardımcı olur ve oyun oynarken daha çeşitli oyunlar kurmasını ve daha uzun süre oynamasını sağlar.    

Çocuğunuzun daha verimli bir oyun kurmasını sağlamak için oyuncakların hepsini oyun oynarken çıkartmayın, her zaman oyuncak değişimi yapmak zorunda değilsiniz bazı oyuncakların çocuğunuz için bir anlamı olabilir.  Oynamadığı oyuncakları gözlemleyin ve onun ilgisini çekebilecek oyuncaklar seçin. Eğer oyuncakları ile zaman geçiriyor ve oyuncakları ile oyun kuruyorsa oynadığı oyuncak miktarında sorun yoktur fakat oynarken çabuk sıkılıyor ve oyuncağını bir köşeye atıyor ise o zaman dikkatli olmakta yarar vardır. Unutmayın asıl öncelik oyuncak değil, verimli bir şekilde oyun oynayabilmek olmalıdır.


Çocuk Gelişimci & Sosyal Hizmet Uzmanı