Geri Bildirim
Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Olan Çocuklar Nasıl Beslenmeli?
Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Olan Çocuklar Nasıl Beslenmeli?

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Olan Çocuklar Nasıl Beslenmeli?

658

Özellikle son zamanlarda oldukça sık karşılaştığımız dikkat eksikliği ve hiperaktivesi bulunan çocukların ülkemizde görülme sıklığı %4-8 arasında değişmektedir. Bu bozukluğa sahip olan çocukların aileleri incelendiğinde %25 oranında dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu görülebilmektedir. Hiperaktivitesi yani aşırı hareketliliği bulunan çocuğun gün içinde daha aktif olduğu için harcadığı enerji miktarı fazladır.

Çocukların mental gelişimi, bilişsel özellikleri kalıtsal özelliklerinden, yaşadığı çevreden ve beslenmesinden etkilenmektedir.

Peki bu çocuklara beslenme anlamında nasıl yaklaşmalıyız?

Öncelikle tespit edilmesi gereken çocukların hangi besinleri yedikten sonra daha hareketli olduklarıdır bunu da ebeveynler gözlemleyerek elimine edebilirler.

Şekerli yoğun karbonhidratlı paketli yiyeceklerden sonra mı hiperaktivitesi artıyor? Eğer öyleyse gün içinde tükettiği karbonhidrat kaynaklarını gözden geçirebilir. Sağlıklı kompleks karbonhidrattan zengin sebze ve meyveleri beslenmesinde daha çok yer verebilir. Eğer sebze tüketmekte zorlanıyorsa farklı kombinasyonlar denenebilir farklı sevdiği sebzelerle birleştirerek vermek, yumurtalı olarak pişirmek ya da pişirirken onun da aktif olarak size yardım etmesinin sağlanması o besinleri tüketme olasılığını arttırır.

Bunun dışında kahvaltıda yoğun katkı maddesi dolu şekerli çikolata fıstık fındık ezmelerinden, asitli içeceklerden, şekerlemelerden, içeriğine boya ilave edilmiş katkı maddesi dolu işlenmiş paketli cips tarzı ürünlerden, şarküteri ürünleri olan nitratlanmış tütsülenmiş salam, sucuk, sosis vb ürünlerden kaçınılmalıdır.

Kafein içeren asitli içecekler yerine, doğal evde hazırlanmış az balla tatlandırılmış taze naneli limonata verilebilir.

Siz evde ne yerseniz çocuğunuz da onu yer eğer siz sebze yemeğini sevmiyorsanız çocuğunuz da yüksek ihtimalle evde görmeyecek yemeyecek ilerde de sevmeyecektir.

Balık tüketimi mutlaka haftada iki ya da üç gün yağlı yüzey balıklarından olmalıdır, eğer balık tüketimi istenilen düzeyde sağlanmıyorsa bu yaş grubundaki çocuklara iyi bir omega 3 takviyesi kullanılabilir.

Hiperaktif çocuklarda artmış enerji ihtiyacını da düşünerek sağlıklı kompleks karbonhidrattan sebze ve meyveden,  tam taneli tahıllardan zengin kaliteli protein kaynaklarıyla kombine edilmiş ve sağlıklı yağların eklenmesiyle oluşturulmuş beslenme programı uygulanmalıdır, unutulmamalıdır ki beslenme bir alışkanlıktır ve alışkanlıklar çocuklukta oluşur.


Beslenme ve Diyetetik (Diyetisyen)