Geri Bildirim
Döllenme Nasıl Olur? Ovülasyon Nedir?
Döllenme Nasıl Olur? Ovülasyon Nedir?

Döllenme Nasıl Olur? Ovülasyon Nedir?

1588

Bir spermin yumurta içine girmesi sperm ve yumurtanın birleşmesi ile döllenme olur. Ovulasyonla serbest kalan yumurta kanala doğru ilerler ve kendisini orada bekleyen spermler ile döllenme gerçekleşir. Döllenmenin olduğu öncelikle gebelik testiyle belirlenmelidir. Sonrasında da kan testi yapılmalıdır.

Adet olma zamanına göre gebelik testi ve kan testi yapılacak zamanlara bakabilmek için adet günü hesabı yapılmalıdır. Ayrıca hamile kalmak için doğru zamanlarda birleşme olmalıdır ki gebelik şansı artmalıdır.

Düzenli adet gören kadınlarda yumurtlama genelde adet döngüsünün 14.gününe denk gelir. Bu süre hesaplanırken adet görülen günden itibaren saymaya başlanır. Adet bitiminden itibaren sayım yapılırsa yanlışlık olur. Bazen yumurtlama günleri değişeceği için 9. ve 15. günler arasına bakmakta yarar vardır. Ergenlik döneminden menopoz dönemine kadar kadının rahminde yani döl yatağında her ay bir yumurta olgunlaşarak döllenmeye hazır hale gelir ve döl yatağı salınır. Bu olaya ovülasyon denir. 

Yani her kadın ayda bir kez ve belli günlerde hamile kalabilir. Genel olarak kadınlarda adet 21 ile 35 gün arayla gerçekleşir. Bu aranın kaç gün sürdüğü önemli değildir. Yumurtlama günü beklenen adet olduktan genellikle 14 gün önce gerçekleşir. Bu günlerde yumurta döl yatağına bırakılır. Yumurta burada 24-48 saat canlı kalır. Bu nedenle kadın, yumurtlamadan yaklaşık 2 gün önce ve 2 gün sonra, toplam en fazla 4 gün içinde hamile kalabilir. Fakat istisna durumlar olabilir. Bu günler dışında da hamile kalınabilecek durumlar vardır.


Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı