FİRMA KAYIT
Düğme Fobisi Nedir?
Düğme Fobisi Nedir?

Düğme Fobisi Nedir?

591

Düğme korkusu veya diğer bir ismi ile düğme fobisi, yaygın fobiler arasında yer almamasına rağmen günümüzde özellikle erken çocukluk döneminde başlayıp hayat boyu devam eden oldukça yaygın olan bir korku çeşididir.

Düğme fobisini tanımlamadan önce fobinin ne olduğunu anlamanın oldukça önemli olduğunu düşünüyorum. Fobi genellikle bir nesneye, kişiye, ortama veya duruma karşı abartılmış, mantık dışı ve gerçekçi olmayan korkular olarak tanımlanmaktadır. Düğme fobisi de bunlardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Düğme fobisini birçok temele dayandırmak mümkündür. Düğmeye karşı özel bir korku, düğmenin dokusuna karşı bir korku veya düğmelerin kirli olduğunu düşünmeden kaynaklı bir korku olabilir. Düğme fobisinin yaygın semptomları şu şekilde genellenebilir;

  • Düğmeli kıyafetleri giyememek
  • Başka insanların üzerinde düğme görmekten rahatsız olmak 
  • Düğmelere dokunamamak 
  • Düğmelerin kirli olduğu ile ilgili abartılı bir düşünme şekli. 

Ayrıca, düğme fobisinin oluşmasına birçok faktörün etkili olduğu bilinmektedir:

Genetik faktörler: 

  • Araştırmaların bir çoğu fobi konusunda genetik yatkınlığın önemli bir rolü olduğunu göstermektedir

Psikodinamik faktörler:

  • Düğme korkusunun herhangi başka bir cisim veya olaya karşı açığa çıkarılamayan korku ile yerdeğiştirmiş olabileceğini savunmaktadır.

Travmatik olaylar:

  • Kişinin yaşadığı travmatik bir olay (örneğin, çocukken düğme yutma) veya bir başkasında gözlemlediği bir hadise (örneğin erken çocukluk döneminde annesi dikiş dikerken düğmelerle oynayan çocuğa karşı annenin bağırma veya abartılı bir ses tonu kullanarak tepki vermesi) çocukta travma yaratarak düğme fobisinin başlamasına sebep olabilir.  

Eğer sizde çocuğunuzda veya kendinizde bu tarz belirtilere rastlıyorsanız bir uzman görüşü almanız yararlı olacaktır. Bilinmektedir ki, düğme fobisi bilişsel davranışçı terapi veya birey merkezli terapilere olumlu yanıtlar vermektedir. Ayrıca sistematik hissizleştirme düğme fobisinin hızlı bir şekilde atlatılmasına katkı sağlayacaktır. 

Sevgiler,


Uzman Gelişim Psikoloğu