Geri Bildirim
Dünyaya nasıl geldim?
Dünyaya nasıl geldim?

Dünyaya nasıl geldim?

65

“Anne ben nerden geldim?”, “Baba bebekler nereden gelir?”, “Ben Dünyaya nasıl geldim?”, “Kardeşimi annemin karnına kim yerleştirdi?” şeklindeki sorular tanıdık geldi mi?

Bir çok ebeveyn çocukların yönelttiği cinsellik barındıran sorular karşısında ne cevap vermesi gerektiğini bilemez ve en bilinen yöntem olan ‘geçiştirme’ yoluna gider. Maalesef ki anne babasından sorularına tatmin edici cevap alamayan çocuk da cevabı öğrenemediği için zamanla merak etmekten ve soru sormaktan vazgeçer. Anne-babasından sorularına cevap alamayacığını öğrenen çocuk da büyüdükçe merak ettiği soruların cevaplarını yakın arkadaşlarından veya internetten araştırmaya başlar. Tahmin edeceğiniz üzere bilgi kirliliği yüzünden ergenlikte bu süreç daha ağır sonuçlara yol açar.

Tüm bunların önüne geçmek için çocuğunuz soru sormaya başladığı günlerden itibaren:

-Yaşı kaç olursa olsun sorduğu soruları ASLA geçiştirmeyin.

-Cevabını bilmediğiniz sorulara ayaküstü yanıtlar vermeyin.

-‘Çok ayıp, daha küçüksün, anlamazsın’ şeklinde kişiliğini incitici ve utandırıcı söylemlerde bulunmayın.

-Çocuğun yaşına uygun ve anlayabileceği cevaplar verin.

-O an cevap verecek uygunlukta değilseniz çocuğunuza meşguliyetinizi anlatarak daha sonra bu konuyu konuşmayı teklif edin. Sonrasında ise MUTLAKA sorusuna cevap verin.

-Sorunun cevabını bilmiyorsanız -ki bu oldukça normal bir durumdur sonuçta anne babalar da her şeyi bilemez- onun için araştırabileceğinizi eğer isterse birlikte araştırma yapabileceğinizi söyleyin.

Son olarak zorlandığınız her konuda çocuk kitaplarından destek alabileceğinizi unutmayın. İster cinsel eğitim konusunda ister tuvalet alışma sürecinde ya da uykuyla ilgili olsun kitapların etkisi oldukça fazladır. Çünkü çocuklar kitaptaki kahramanlarla empati kurdukları için süreç daha rahat atlatılır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar ise almayı düşündüğünüz kitapları almadan önce içeriğini gözden geçirmeli, çocuğunuza okumadan önce de kendiniz okumalısınız. Böylece aile dinamiğinize veya fikirlerinize uymayan kitapları da seçenekler arasından elemiş olursunuz.


Çocuk Gelişim Uzmanı