Geri Bildirim
Epidural Anestezili Normal Doğum (Ağrısız Doğum)
Epidural Anestezili Normal Doğum (Ağrısız Doğum)

Epidural Anestezili Normal Doğum (Ağrısız Doğum)

1362

Doğum sancısı belki de bir kadının hayatında yaşadığı en dayanılmaz ağrıdır. Her anne adayının merakla beklediği doğum anı bu sancılardan dolayı keyifsiz bir deneyime dönüşebiliyor. Bu nedenle son yıllarda doğum için belden uyuşturmalı ağrı kesici tekniklerinin kullanımı çok yaygınlaşmıştır. 

Ağrısız doğum, kasılmalar düzenli hale geldikten sonra rahim ağzı yaklaşık % 60-70 incelip, açıklığı 4cm’e ulaşınca yani sancılar anneyi ciddi olarak rahatsız etmeğe başlayınca uygulanır. Daha önce uygulanması, kasılmaları etkileyip doğumu geciktirir. Geç kalındığında ise hem anne gereksiz ağrı çekmiş olur hem de ağrılar daha sık geleceğinden anne adayı işlem süresince hareketsiz kalamaz ve epidural uygulanması zorlaşabilir.

Anne adayı baskıyı, dokunmayı hisseder, hatta kalkıp yürüyebilir, ama ağrıyı hissetmez. Normal doğum için gerekli olan doğum sancısı, kasılmalar vardır ama rahatsız etmez.

Epidural analtezi anne adayını sersemletmez, hasta hissettirmez. Doğum stresinin çoğunu giderir, kaslarda gevşeme ve rahatlama sağlar. Sancıları ağrı olarak değil, basınç ve kasılma olarak hisseder. Anne çıkım esnasında kasılmalara eşzamanlı ıkınarak doğuma katılabilir.

En sık görülen yan etkisi ani tansiyon düşmesi ve baş ağrısıdır. Anne adayında kanama bozukluğu varsa ağrısız doğum uygulanmaz.

Epidural doğum yapacak anne adayı doğum esnasında baskıyı, dokunmayı hisseder, hatta doğu anına kadar yürüyebilir ancak ağrıyı hissetmez.

Epidural doğum nasıl yapılır?

Epidural anestezi daha öncede söylediğimiz gibi bölgesel anestezi şeklinde oluyor. Anestezi doktoru anne adayını yan yatırıp belince anestezi iğnesinin yapılacağı yeri belirler. Bölge bir iğne yardımı ile uyuşturulur. Bunun sebebi epidural iğnenin yaratıyı acının hissedilmemesini sağlamaktır.

Epidural iğne yapıldığında anne adayının kesinlikle kıpırdamaması gerekir. İğnenin yapıldığı bölgeden belli aralıklarla ilaç verilir.  İlk ilaç verildikten 15 dakika sonra anne adayları ağrıyı hissetmemeye başlar.

İlaç Kateter yardımı ile anne adayına verilir ve doğumdan sonra isteğe göre 48 saat içinde çekilir.
Epidural için takılan Kateter’in takılıp çıkarılması oldukça acısızdır.

 Epidural doğum riskleri nelerdir?

  • Epidural anestezinin en sık karşılaşılan sıkıntısı düşük tansiyondur.
  • Çok aşırı kilolu adaylarda Epidural zor bir işlemdir.
  • Epidural anestezi başarısız olabilir ve doğum esnasında ağrı hissedilebilir.
  • İdrar yapmada zorluk yaşanabilir.
  • Enfeksiyon yaşanabilir.
  • Baş ağrısına neden olabilir.
  • Bazı hastalarda alerjik reaksiyon gösterebilir.


Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı