Geri Bildirim
Erkek Adam Ağlamaz
Erkek Adam Ağlamaz

Erkek Adam Ağlamaz

74

Çocuğunuzun yaşının küçük olması, üzülmediği anlamına gelmez. O da hepimiz gibi bir kayıp yaşadığında, istemediği bir şey olduğunda, çok sevdiği bir oyuncağı kırıldığında veya sizin fark etmediğiniz başka herhangi bir durum için üzülebilir. Üzüldüğü  zaman da doğal olarak anlaşılmak ister.

Çocuğunuz üzüldüğünde, ağladığında önce onu kucağınıza alın, sarılın ve teselli edin. Sonra onu dinleyerek sorunun ne olduğunu anlamaya çalışın. “Oyuncağın kırıldı. Bu senin için çok üzücü olmalı.“ ya da “Kırılan oyuncak senin için çok önemli olmalı.“ gibi cümleler kurarak kendisini anlaşılmış, desteklenmiş hissetmesini sağlayın. Böylece o da ağladığı zaman nasıl sakinleşebileceğini sizin davranışlarınız  sayesinde öğrenmiş olur.

Çocuğunuz üzülüp ağladığında duygularını; “Buna ağlanır mı? Ne var bunda ağlanacak? Sen de her şeye ağlıyorsun.” tarzındaki baskılayıcı cümlelerle asla küçümsemeyin. Hele de toplumumuzda erkek çocuklarına sıklıkla söylenen; “Erkek adam ağlamaz! Bir de erkek olacaksın!” gibi cümlelerle çocuğunuza psikolojik baskı yapmayın. Unutmayın; üzüldüğünde ağlamak ve şefkat görmek kız ya da erkek fark etmeksizin her çocuğun en doğal hakkıdır.


Çocuk Gelişim Uzmanı