Geri Bildirim
Evcil Hayvan Beslemenin Çocuklar Üzerindeki Etkisi
Evcil Hayvan Beslemenin Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Evcil Hayvan Beslemenin Çocuklar Üzerindeki Etkisi

140

Günümüz ebeveynleri, çocuklarının fiziksel ve zihinsel gelişimlerini sağlıklı bir şekilde tamamlamaları için gerekli araştırmaları yapmaktan ve bunun için gerekli gayreti göstermekten çekinmezler. Çoğu zaman hayvanların çocukların ruhsal gelişimine olan pozitif etkisi akıllarına gelmez. Evde zaman zaman bir evcil hayvanın olması yönünde ısrarcı bir şekilde talepte bulunan çocuk, aile bireyleri tarafından çeşitli sebepler sunularak reddediliyor. Bazen aileler sadece çocuklarının hevesini alması için kısa süreli olarak evlerine evcil hayvan alıp, daha sonra sorumluluğun sadece kendilerine kalması veya çocuğun zarar görebileceği ihtimalini düşünerek hayvanı evden uzaklaştırmayı seçiyorlar. Oysaki evde bir evcil hayvanın çocuğunuzla birlikte yaşamasının ve çocuğunuzun onun bakımıyla ilgili bazı sorumluluklarda size yardımcı olmasının onun gelişimine büyük ortanda katkı sağlığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Hayvanlar, çocukların hayatına doğdukları ilk andan itibaren oyuncaklar ve küçük eşyalar tarafından girmeye başlar. Genellikle oyuncak bebekler gibi bu oyuncak hayvanlar da, çocuklar büyürken onların ebeveynlerinden sonra en yakın dostları olmaya başlar. Çocuk her anına bu oyuncakları dâhil ederek zamanını geçirmeye başlar. Onunla her şeyini paylaşmayı öğrenir. Bu nedenle evde bulunan bir evcil hayvan, çocuğunuzun sosyalleşmesinin ilk adımlarında büyük oranda katkı sağlar. Çocuk; hayvanıyla konuşarak, oynayarak ve onunla mamasını paylaşarak sosyalleşmeye bir adım atmış olur. Kendi sosyal hayatının ilk denemelerini, onu her haliyle kabul eden tüylü arkadaşıyla her türlü duygusunu paylaşarak gerçekleştirebilir. Evcil hayvanıyla ilk tanıştığı andan itibaren sürekli ona bir şeyler anlatmaya ve öğretmeye çalışan çocuk için bu süreç aslında kendisinin de öğrendiği bir süreçtir. Onu beslemesi, korumaya çalışması ve rahatını sağlamaya çalışması gibi ilişki kurmaya yönelik davranışlar, gelecekte kuracağı insan ilişkilerinde de temel olacaktır. Aynı zamanda bazı durumlarda hayvan beslemek hayatında bir takım eksiklikler olan çocukları için daha önemli bir hale gelir. Evinden, arkadaşlarından, çevresinden ayrılmak zorunda kalan, ailesinde parçalanma olan ve kardeş eksikliği yaşayan çocuklar bu süreci bir evcil hayvanla daha kolay atlatabilirler.

Hayvanların çocuklarınıza ayıracağı vakit neredeyse sınırsızdır. Bu nedenle çocuklarınızın en yakın arkadaşı olmaları kaçınılmazdır. Evcil hayvanlarla büyüyen çocuklar, kendini yalnız hissetmez ve sorumluluk, özgüven gibi duyguları da gelişir. Örneğin; bir bebek nasıl kendine daime bakan bir insana ihtiyaç duyuyor ise evde sahiplendiğiniz hayvanınızın da sürekli olarak onunla ilgilenecek bir insana ihtiyacı vardır. Hayvanın mama ve suyunun hazırlanması, tuvalete çıkarılması, temizlenmesi ve gezdirilmesi gibi ihtiyaçlarını, çocuğunuzun gelişimini ve yaşını da göz önüne alarak onunla paylaşmanız, sorumluluk kazandırmak için çok olumlu bir adım olacaktır. Çocuk bu tip görevleri üstlendiğinde, ihtiyacını karşıladığı için hayvanın sevgisini ve güvenini kazanacak ve bu sayede bir canlının kendisine ihtiyaç duyduğunu ve bu ihtiyaçları karşılayabildiğini görerek yardım etmenin tadına varacak ve daha özgüvenli bir çocuk olarak yetişecektir. Bununla beraber hayvanları ebeveynleriyle birlikte veterinere götüren ve onların da zaman zaman hastalanabileceklerini gören çocuk tedavi sürecinde hayvana destek vererek, benzer durumlar kendilerinin başına geldiğinde de başa çıkma becerilerini geliştirecektir.

Son yıllarda yapılan araştırmalar evcil hayvanların stresi azalttığını ve duygusal durumlar üzerinde olumlu gelişmeler yarattığını ortaya koyar. Bunun yanında bilinenin aksine çocukların bağışıklık sistemini daha da güçlendirdiğini ve ilerleyen yaşlarda daha az hastalanmalarını sağladığını da göstermiştir. Hayvanların ciddi oranda alerjiye neden olacakları yönündeki görüşler, hayvanlarla büyüyen çocuklardaki alerji riskinin daha düşük olduğunu gösteren çalışmalar sonucunda etkisini kaybetmeye başlamıştır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken noktalar evcil hayvanınızın düzenli olarak veterinere götürülmesi ve düzenli olarak aşılarının yaptırılmasıdır.

Evcil bir hayvan edinmeye kesin karar verilen andan itibaren bütün aile bireyleri oturmalı, konuşmalı ve maddi/manevi bütün olanaklarını değerlendirmelidir. Çünkü karar verilen andan itibaren evcil hayvan ailenin bir parçası haline gelecek, arada kuvvetli bir duygusal bağ oluşacaktır. Daha sonra herhangi bir olumsuzlukta evcil hayvanı evden göndermek, o güne kadar onunla yakın bir duygusal bağ ve dostluk kurmuş olan çocuk üzerinde derin üzüntüye neden olabilir. Çünkü hayvanların; çocukları olduğu gibi, hiçbir karakter özelliği ayırt etmeden kabul ettiklerini, koşulsuz sevgi sunduklarını, sadece çocuğunuzu değil sizleri de aile olarak kabul ettiklerini unutmayalım. Sahiplenme kararını çocukların vakit geçirmesi için hevesle alınmış bir karar olarak görmeyelim.


Çocuk Gelişimci & Aile Danışmanı & Oyun Terapisti