Geri Bildirim
Evcil Hayvanlarla Büyüyen Çocukların Daha Mutlu Olduğunu Biliyor musunuz?
Evcil Hayvanlarla Büyüyen Çocukların Daha Mutlu Olduğunu Biliyor musunuz?

Evcil Hayvanlarla Büyüyen Çocukların Daha Mutlu Olduğunu Biliyor musunuz?

236

Tüm gelişim dönemlerine bakıldığında çocukların bir çoğunun her dönemde hayvanları sevdiğini görebilirsiniz. Fakat bir çok aile bu durumu ne yazık ki olumsuz olarak değerlendirmektedir. Önyargılı fikirlerden en yaygın olanı tüylerin çocuklarının fiziksel sağlıklarını negatif etkileyeceğidir. Çocuklarınıza hayır demeden önce bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim, belki de ev hayvanı ile büyüyen çocukların diğerlerine göre daha sağlıklı bir gelişime sahip olduğunu öğrendiğinizde fikirleriniz değişecektir!

Öncelikle, ev hayvanı ile büyüyen ve herhangi bir ev hayvanına sahip olmayan çocukların karşılaştırıldığı araştırmalara göre, evcil hayvana sahip olan çocukların sosyal gelişimlerinin çok daha olumlu olduğu sonucuna varılmıştır. Buna bağlı olarak bu çocukların sorumluluk alma anlayışlarının daha fazla geliştiği görülmüştür. Ayrıca boylamsal araştırma sonuçları göstermektedir ki hayvanların sorumluluğunu üstlenen çocuklar gelecekte ki okul ve iş yaşamlarında daha başarılı olmaktadır.

Dahası, travmatik bir deneyim yaşayan ya da sevilen birisini kaybetmiş çocuklar için evcil hayvan harika bir yardımcı olabilir. Çocuklar başkasıyla rahatça paylaşamayacakları konuları evcil hayvanlarıyla paylaşabilirler. Evcil hayvanlar sayesinde çocukların en derin duygularını öğrenmek mümkünüdür. Hayvanlar, iyileşme sürecinde onlara yardımcı olabilir. Bu sebeptendir ki bir çok terapi merkezinde, huzur evinde, hastanelerde ve rehabilitasyon merkezlerinde hayvanlar destek gruplarının önemli elemanlarıdır.

Teknolojinin ve sosyal medyanın  etkili olduğu bu yıllarda hayvanlar çocuğunuzun bilgisayar veya televizyondan uzaklaşması için güzel bir fırsat olabilir. Çocuğunuzun köpeği ile dışarı çıkması, koşması, yürüyüş yapması hem motor becerilerinin gelişmesine hemde eğlenceli zaman geçirerek duygusal gelişiminin olumlu etkilenmesine yardımcı olur. Bir hayvana bakmaya yardımcı olmak, çocuğun duygusal gelişiminin çeşitli yönlerini kolaylaştırabilir. Araştırmalar, köpek ya da kedi gibi sadık ve yargısız bir arkadaşa sahip olmanın  çocukların özgüvenlerini arttıracağını göstermektedir. Buna ek olarak çocukların iletişim becerilerini ve empati duygularını geliştirirken kendilerini güvende hissetmelerine de yardımcı olabilir.

Tüm bunları dikkate alarak çocuğunuza hayır demeden lütfen bir kere daha düşünün…


Uzman Gelişim Psikoloğu