Geri Bildirim
Geçmiş ile Dertleşmek
Geçmiş ile Dertleşmek

Geçmiş ile Dertleşmek

232

Bugün güzel bir mesaj aldım. “Hocam terapi odasında geçmiş; tüm yazılarınız, konuşmalarınız, verdiğiniz seminerlerde bile sürekli geçmişten bahsediyorsunuz. Nedir alıp veremediğiniz bu geçmişle?” 

Aslında geçmişime karşı veremediğim değil de bir zamanlar geçmişimden alamadığım çok şey olduğu içindir bu bağım belki de. Herkes gibi yaşadığım onca sıkıntılı anların, acıların, kayıpların, yalnız bırakılma ve küçümsenmelerin, görmezden gelinmelerin bir eksik değil de hayatıma bir artı olduğunu geç fark ettiğim  için bu kadar bağlıyım. Uzun süre onları birer tuğla gibi sırtımda taşımak zorunda kalmak yerine üst üste koyup yükselmek, kendimi keşfetmek için kullanmayı geç fark ettiğim için. Yaşadığım onca acıyı, onları yaşayan asıl kişiyle yüzleşerek konuşmadığım, onunla dertleşmediğim için belki de. 

Bunu başardığım zaman kendimi her halimle kabul edip, kendimi sevebildim. Hatta seçebildim. Sınırlarımı, başka insanların özgürlüğünü kısıtlamadan çizebildim. Hangi insanın beni üzüp, kızdırabileceğine hangisinin beni mutlu edip heyecanlandırabileceğine karar verebildim. Ve en önemlisi kendimi hatırlayarak gelen hayatlara dokunma fırsatı yakalayabildim. 

Siz en son ne zaman kendinizle dertleştiniz? Yoksa kim olduğunuzu unutup, başka insanların olmanızı istediği biri gibi olamadığınıza mı bu üzüntünüz?


Psikolojik Danışman