Geri Bildirim
Geçmişin Olumsuz Sesleri
Geçmişin Olumsuz Sesleri

Geçmişin Olumsuz Sesleri

63

Kalabalık içerisinde yürümeyi oldum olası çok sevmişimdir. Yüzlerce insan, yüzlerce farklı kişilik. Yüzlerce farklı geçmiş yaşantı ve hayat hikayesi. Herkes arkasında kendilerini takip eden geçmişleriyle farklı yönlere koşuşturup duruyorlar. Ama temelde herkesin aynı derdi var: “Telafi” Geçmişin telafisi. Geçmişte çok ezilen, hiç dinlenmeyen, sürekli suçlanarak susmaya mahkum edilenler şimdi bağırarak, olması gerekenden daha fazla ses çıkararak öfkeyle geçmişini telafi etmeye çalışıyor. Ailesinden destek görmeyen kişiler, hayallerini çocuklarının üzerinden gerçekleştirmeye çalışıyor. “Ben doktor olmak istedim okutmadılar, doktor olacak benim oğlum” lar ile geçmişi başka bağlamda, başka kişilerle telafi etmeye çalışıyor. 

Peki sen duyguların, düşüncelerin ve davranışlarınla geçmişte yaşadıklarını mı telafi etmeye çalışıyorsun? Ama sen “şuan” “buradasın”. Geçmiş yaşantılarını bir başka bağlamda, bir başka kişiyle, şuandaki zamanda telafi edemezsin. Telafi etmek zorunda da değilsin. Yaşadıklarının sorumluluğu sadece senin üzerinde değil. Geçmiş bizim için daha iyi geleceğe sıçrayabilmek için bir referans noktası.

"Neden böyleyim bilmiyorum" şeklinde düşünen danışanlarımın etik kurallar çerçevesinde kavramsal benliklerinden esneyerek bağlamsal benliklerine geçişlerine ilişkin örnekleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Konu: Bağlanamama

"Haklısınız aslında. Bir zamanlar çok sevdiğim bir kadın vardı. Göz göze gelirken bile utanırdım onunla sevgili olduğumuzda. Ama beni aldattı. Ben de sonraki ilişkilerimde hep kız arkadaşlarımı aldattım. Ama hep sanki o ilk kız arkadaşımı aldatıyormuş gibi hissediyorum. Onu cezalandırıyormuşum gibi."

KONU: MÜKEMMELİYETÇİLİK

Babama bir şey beğendirmek çok zordu. Ona doğum gününde hediye için  bir resim çizdiğimde beğenmez yırtar çöpe atardı. Günlerce uğraşırdım, ama yine de hiç beğenmezdi. Ödevlerimi silip tekrar yaptırırdı. Sanki her şeyim eksik, yetersizmiş gibi hissederdim hep. O zaman her şey eksikti, ama şimdi her şey tam olmalı. Herkes beğenmeli.


Psikolojik Danışman