Geri Bildirim
Gelişen Yalnızca Çocuk Mudur?
Gelişen Yalnızca Çocuk Mudur?

Gelişen Yalnızca Çocuk Mudur?

229

“Çocuk Gelişimi” kalıplaşmış bir yapı olması itibari ile yalnızca çocuğun geliştiği bir süreç gibi görünse de, aslında durum tam olarak böyle değildir. Bu süreçte yalnızca çocuğun gelişimi baz alındığı takdirde bir çok olumsuz duygu durumu ortaya çıkacaktır. Ebeveynlerin kendilerini yetersiz görmeleri, içsel bir sıkıntıya girmeleri ve hatta kendilerini anne-baba olarak hissedememeleri gibi bir çok zorlu zihinsel süreç, bu olumsuzluklar arasında değerlendirilebilir.

Tam da bu noktada kabul edilmesi gereken bir gerçek vardır: “Bu süreçte çocuklarla birlikte ebeveynler de bir gelişim sürecine girerler.”

  • Ebeveynler, sonsuz bilgi ve deneyime sahip değildirler.
  • Ebeveynler, çocuklarıyla deneyimledikleri her yeni olay karşısında yeni şeyler öğrenirler.

Yani; Çocukların ebeveynlerden öğrendiği gibi, ebeveynlerinde çocuklardan öğreneceği yadsınamaz bir gerçektir. Ve bunun kabulü, ebeveynleri daha mutlu bireyler haline getirecektir. Bu sayede çok daha mutlu ve verimli ebeveynler olacaklardır.

Çocukları gelişirken kendilerinin de geliştiği düşüncesini benimseyen ebeveynler:

  • Yanlış yapmaktan korkmazlar. Çünkü bilirler ki, kendileri de yanılabilir ve bu doğal bir gerçektir.
  • Herşeyi ben bilirim” tavrında olmadıkları için, gelişmeye ve geliştirmeye açıktırlar. Öğrenme odaklıdırlar. Çocuklarıyla birlikte öğrenmeyi ve keşfetmeyi severler.
  • Daha yenilikçidirler. “Ebeveynlik yolculuğumda kendime neleri katabilirim?” sorusunu sorarlar, araştırır ve gelişirler.
  • Yetersizlik hissine bürünmezler. Çünkü kendilerinin de yetersiz kalabileceği durumların olduğunu bilirler. Bundan kaynaklı yetersizlik bunalımına girmezler  ve buna benzer olumsuz ruhsal süreçleri yaşamazlar.

Unutulmamalıdır ki;

Çocuğunuz hatalar yapacak, sizler de öyle..

Çocuğunuz yeni şeyler deneyimleyecek, sizler de öyle..

Bu süreç karşılıklı, ortak bir gelişim serüvenidir. Ne çocuğunuz olmadan olur, ne de siz.. :)

Çocuğun ve ebeveynin beraberce gelişim gösterip, beraber filizlenmeleri, büyümeleri ve çiçek vermeleri diye tanımlıyorum ben bu süreci... :)

Bu gelişim serüveninde evladınızı yalnız bırakmayın, sizler de gelişin, düşünün, değişin, öğrenin..

Evladının gelişim serüvenine ortak olan tüm “Gelişen Ebeveynler”e bol bol başarı dileklerim ve sevgilerimle...


Oyun Terapisti & Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi