Geri Bildirim
Hamilelikte Kilo Alımı Ne Kadar Olmalı ?
Hamilelikte Kilo Alımı Ne Kadar Olmalı ?

Hamilelikte Kilo Alımı Ne Kadar Olmalı ?

1651

Hamilelikte kilo alımı kaçınılmazdır. Hormonlardan dolayı vücutta su tutulması, rahimin 1 kg kadar ağırlığa ulaşması, bebeğin büyümesi, bebeğin amniyon sıvısı gibi etkenlerle her anne adayı belli miktarda kilo alacaktır. Asıl önemli olan durum ne kadar kilo alındığıdır. Tavsiye edilen kilo alımı 11-16 kg arasıdır. Şayet normal bir kilonun üzerinde hamile kalındıysa kilo alımı 7-8 kg olmalıdır. Normal kilosundan daha az ise bu kilo alımı 18 kg olması normal karşılanmaktadır.

Hamilelikte Kilo Alımı Ne Zaman Başlar?

En Fazla Kilo Alımı Hangi Dönemde Olur ve Bunun Dağılımı Nasıl Olmalıdır?

Anne adaylarının hamileliğin ilk 3 ayında oluşan bulantı, kusma ve iştahsızlık yoğun olduğundan dolayı kilo alımı fazla olmamaktadır. Bu dönemde normal alınması gereken kilo ise yaklaşık 1 kg’dır. Bulantı ve kusmalar ikinci 3 aylık dönemde azaldığı için iştahın arttığı bir dönemdir. Bu dönemde kilo artışının olması normaldir ve kilo artışına dikkat etmek gerekir. Normal görülen kilo alımı ise 5 kg’dır. Kalan son 3 aylık dönem ise artık bebekler kilo alımının olduğu dönemdir. Sıvı tutulumu ve şişme bu dönemde çok daha fazla olabilir. Ortalama alınması beklenen kilo artışı 5 kg’dır. Yani normal bir kilo ile hamile kalmış anne adayının toplamda 11 kg ile doğum yapması beklenmektedir.

Hamilelikte Fazla Kilonun Zararları Var Mıdır?

Araştırmalara göre düşük yapma oranı hamilelik öncesi dönemde sağlıklı beslenmeyen ve hamilelik döneminde gerekli ve yeterli besinleri almayan anne adaylarının bebeklerinde daha fazla olduğu belirlenmiştir. Annenin yaşam tarzı da bu durumu etkilemektedir. Örnek verecek olursak; hamilelik sırasında kullanılan sigara hamileliğin sonucunu belirleyebilmektedir. Gebelik döneminde alınan fazla kilolardan dolayı anne adayları problem yaşamaktadırlar. Sağlıklı beslenme fazla kilo almadan gerekli besin ve kaloriyi almak için iyi bir yoldur. Bu durumda yağlı, hamur işi, kola ve cipsler yerine bebek için daha sağlıklı ve kilo alımı daha az olan şekersiz tahıl yemekleri, yoğurt, meyve tüketmek hem anne hem de bebek için daha sağlıklı olacaktır.

Hamilelikte İdeal Kilo Alımı 

Unutmayın ki fazla kilo almanız bebeğinizin sağlıklı olduğu anlamına gelmez. Bunun tam aksine anne için oldukça zararlıdır.