FİRMA KAYIT
Havuz ve Klorun Çocuklara Zararları
Havuz ve Klorun Çocuklara Zararları

Havuz ve Klorun Çocuklara Zararları

246

Yaz aylarında bol bol denize havuza giriyoruz. Ben genel olarak denizciyim havuza girmeyi çok sevmem. Zaten sağlık açısından da düşününce havuzlar pek mantıklı değil.

Peki neden  havuz ve klor zararlı?

Havuz suları bildiğiniz gibi suyun dezenfekte olması için klorlanır. Havuzu zaten özellikle alerjik çocuklar açısından tehlikeli yapan da KLOR’ dur.

Klor bağırsaklardaki mikrobiyotaya zarar verir ve bağışıklık sistemini zayıflatır. Dolayısıyla sık hastalanmalara neden olur.

Alerjik hastalıkların çoğunun zemininde mikrobiyatanın bozulması yatmaktadır. Alerjik çocukların çoğunda klor duyarlılığı vardır ve bazılarında havuza girme sonrası astım atakları görülmesi de bundan kaynaklanmaktadır.

Havuzdaki klor vücuttaki ter ve idrar gibi sıvılarla birleşince daha tehlikeli hale gelir bu nedenle havuza girmeden önce duş alınıp vücut terden temizlenmelidir.

Alerjik ve klora duyarlı çocukların havuzda 45 dakikadan fazla kalmaması ve çıktıktan hemen sonra yüzünü, gözlerini ve vücudunu bol su ile yıkaması gerekmektedir. Böylelikle klorun etkisi minimuma indirilmiş olur. Ayrıca çocukların klorlu havuz suyunu yutmaması gerekmektedir.

Şimdi sadece havuzda değil içtiğimiz çeşme suyu da klorlu diyeceksiniz. Haklısınız devlet açısından suyun dezenfeksiyonunda en maliyeti düşük yöntem olduğu için klor bazlı maddeler kullanılır.

Klor yan maddelerine dönüşünce kanserojen hale de gelmektedir. Bu nedenle mümkünse içme suyu olarak hazır sular kullanılmalı. Bunu kullanamıyorsak da çeşme suyu klor gazının uçması için bir müddet bekletilmeli ve çocuklara verilmeden önce 5 dakika kaynatılıp soğutulup verilmelidir.


Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı