Geri Bildirim
Helikopter Ebeveynlik
Helikopter Ebeveynlik

Helikopter Ebeveynlik

82

Helikopter ebeveynlik çocuğun hayatına gereğinden fazla dahil olan anne-babalar için kullanılan bir tanımdır. Bu kavramı son zamanlarda sıkça duymaktayız. Bu ebeveynlik stilinin anne-babaları, çocuğun kendi kararlarını almasına fırsat vermeden her konuda onun yerine karar veren ebeveynlerdir.

Çocuklarına yardım istemediği zaman bile yardım eden ebeveynler çocukları üzerinde olumsuz etkiler yaratabilirler. Bu durum çocuk üzerinde olumsuz bir etki yaratarak çocukta özgüven eksikliği ve kaygı bozukluğu’na neden olabilir. Çocuk bağımsız bir birey olmakta ve kendi başına kararlar almakta ve uygulamakta zorlanır. Kendi başına karar aldığında suçluluk duygusu hissedebilir, her koşulda anne ve babasının onayını bekler. Bu ebeveynlik stilini sergileyen anne babaların kendi çocukluklarında ihmal edilmiş olmaları ve çocuklarına karşı aynı tavrı sergilemekten korktukları görülmüştür. Bu davranışlarının farkında olan ebeveynler davranışı düzeltmek için çözüm arayışına girerler.

Helikopter ebeveynlik stilini önlemek için yapılması gerekenler;

  • Çocuklarınızın her sorununu ilk olarak kendiniz çözmeye çalışmayın,onlara sorunlarını çözmesi için fırsat tanıyın Onlara zaman verin,zaman tanımak çocukların sorunlarını çözmek için çözüm yolu üretmesini ve farklı seçenekler bulmasını sağlar.
  • Çocukların yaptığı eylemlerin sonuçlarını görmelerine fırsat tanıyın.Örn;Ödevini yapmadığı zaman ödevini siz yapmayın ama ödevi için yardım istediğinde yardımcı olun ve öğretmeniyle konuşmasına izin verin.
  • Çocuklarınızın yapması gereken görevlerle ilgili tüm sorumluluğu üzerinize almayın. Örneğin (Çantasını hazırlamak,giyeceği kıyafetleri hazırlamak,ödevlerini yapmak,vb)
  • Çocuklarınızı başka çocuklarla kıyaslamayın unutmayın her çocuk biricik ve özeldir, her çocuğun kendi öğrenme hızı ve gelişim zamanı vardır. Çocuğunuzun öğrenme basamaklarını sırasıyla çıkmasına izin verin.


Çocuk Gelişimci & Sosyal Hizmet Uzmanı