Geri Bildirim
Kısaca Çocuklarda  2 Yaş
Kısaca Çocuklarda  2 Yaş

Kısaca Çocuklarda 2 Yaş

426

İlk 2 yıl aranızdaki bağı güçlendirmek için elinizden geleni yaptınız. Önceden başka odaya iki dakikalığına bile ayrıldığınızda peşinizden gelen yavrunuz bu dönemden sonra sizden yavaş yavaş güvenli bir şekilde ayrılmayı öğrenecek.

Gelişmekte olan benlik duygusu bu sıralar tavan yapmaktadır. Her şeyi sahiplenir ‘benim annem, benim babam, benim oyuncağım’ gibi sözleri sıkça duyacağımız bir dönemdir. Ve tabi ki her şeyi kendisi yapmak ister. Beceremesede yemeğini kendi yemek ister, dışarda bebek arabasını binmek istemeyip bağımsız gezmek ister, dişlerini artık sizin fırçalamanızı istemez.

Bu dönemde birde olmazsa olmaz sayısız ‘hayır’lar vardır. Benlik duygusu ağır basıyor demiştik ya hani, işte ondan dolayı ‘bende bir bireyim, benimde sözüm geçecek’ algısı olduğu için hayırları keşfetmiştir ve ilk etapta her şeye olumsuz cevap verecektir.

Bu yaşlarda bazı çocuklar tuvalet alışkanlığını kazanmıştır. Ancak çoğu çocuklar bezlere henüz veda edememiştir. Endişe yok, yavaş yavaş oda olacaktır. 2 yaş çocuğu sosyal duygusal açıdan daha çok yol kat etmesi gerekir. Henüz 1-2 kelime cümleleri kurabildiği için ne istediğini tam anlatamaz. Duygu kontrol becerileri daha gelişmediği için sık sık öfke krizleri geçirebilir. Bu her çocukta farklı bir şekilde görülür. Kafasını yere vurmak, çığlık atmak, başkasının canını yakmak, kusmak gibi davranışlar en çok rastladığımız davranışlardır.

Tek başına uzun uzun oynamayı henüz beceremez. Sürekli sizi oyuna dahil etmek ister. Başka çocuklarla oyuncak paylaşımı biraz zordur çünkü benlik duygusundan dolayı her şeyi sahiplenir.

Ayrıca çocuklar bu yaşlarda beraber oynayamaz. Sadece yan yana kendi oyunlarını oynarlar.
Bu davranışlar genelde 1,5 yaş civarında başlayıp ortalama 4 yaşına kadar sürmektedir. Bu döneme halk dilinde 2 yaş sendromu deniliyor ama ben bu terime çok karşıyım. Çünkü sendrom sıkıntı anlamına gelir. Bir bozukluğun bir arada görülen belirtilerin anlamına gelir. Oysa bu dönemde bahsettiğim tüm bu davranışları sergileyen çocuk yaşına uygun gelişmektedir.


Uzman Klinik Pedagog