Geri Bildirim
Koronafobi
Koronafobi

Koronafobi

46

Son günlerde Koronavirüs nedeniyle birçok insanda hasta olma korkusu ve panik hali hakim. Şiddetli korku ve kaygı kalıcı problemlere sebep olabilir. 

Sürekli haberleri takip etmeyin

Güncel durum hakkında bilgi sahibi olma isteğiniz gayet normal ve gereklidir. Fakat yalnızca haberleri takip eder ve günlük yaşantınızı olumsuz gelişmelere odaklarsanız bu durum psikolojinizde kalıcı zararlara sebep olabilir. 

Dozunda tedbir!

Yetkili kişilerin önerdiği hijyen kurallarına uymanız ve kişisel temizliğinize dikkat etmeniz yeterlidir. Günde belli el yıkama sayısına ulaşmaya çalışmak, temiz de olsa eşyalara dokunmaktan kaçınmak veya yalnızca faydalı olduğunu düşündüğünüz yiyeceklerin aşırı tüketimi birtakım psikolojik problemlere neden olabilir.

Bilgilenin, araştırın, sorun

Belirsizlik ve az bilgi kaygı yaratır. Karşı karşıya olduğunuz tehdidin tam olarak ne olduğunu bilmemeniz paniği tetikleyebilir. Konu hakkında bilgi sahibi olan kişilerden mutlaka bilgi alın.

Vaktinizi değerlendirin

Tedbir amaçlı bir süre sosyal ortamlar yerine evinizde vakit geçirmeniz en doğrusu. Bunu bir kısıtlama olarak değil fırsat olarak düşünün. Kendinize vakit ayırın.

Yalnızca güvenilir haber kaynaklarını takip edin

Malesef sosyal medyada çok fazla yanlış ve kaynağı olmayan bilgi akışı var. Yalnızca güvenilir haber kaynaklarını takip edin, kaynağında emin olmadığınız bilgileri paylaşmaktan kaçının. Özellikle sosyal medyadaki bilgi kirliliği ve abartılan haberler panik halini tetikliyor.

Panik, virüsün kendisinden çok daha zararlıdır. Panik halinde mantıklı kararlar veremezsiniz ve çevrenizde de paniğe sebep olursunuz. Olabildiğince önlem alın, bilgilenin ve rutin yaşantınıza devam edin. 

Unutmayın ancak kontrol edebildiğiniz korku ve kaygı sizi korur!


Uzman Klinik Psikolog