Geri Bildirim
Mağduru Suçlama Eğilimi
Mağduru Suçlama Eğilimi

Mağduru Suçlama Eğilimi

88

Mağduru suçlamak, suç mağdurlarının başlarına gelenlerden kendilerinin sorumlu tutulduğu bir durumdur.

Mağduru suçlama, insanların bu tür olayların asla başlarına gelemeyeceğine inanmasını sağlar. Genel anlamda taciz vakalarında, birçok soru saldırıyı "kışkırtmış" olabilecek kurbanların ne giydiklerine veya yaptıklarına odaklanıyor.

İnsanlar saldırıya uğradığında, diğerleri sıklıkla kurbanların gece geç saatte ne yaptıklarını veya kendilerini suçtan korumak için neden ekstra önlemler almadıklarını merak ediyorlar.

  • “Kanser? Sigarayı bırakmaları gerekirdi.
  • Kalp hastalığı? Sanırım daha fazla egzersiz yapmaları gerekirdi.
  • Gıda zehirlenmesi? O yeni restoranda yemekten daha iyi bilmeliydim.

”Mağduru suçlama eğilimimiz de kısmen dünyanın adil ve adil bir yer olduğuna inanma ihtiyacımızdan kaynaklanıyor. Başka birine kötü bir şey olduğunda, genellikle böyle bir kaderi hak edecek bir şey yapmış olmaları gerektiğine inanırız. Çünkü dünyanın adil olmadığını düşünürsek, o zaman herkesin trajedinin kurbanı olabileceği daha açık hale geliyor. Evet, hatta siz, arkadaşlarınız, aileniz ve diğer sevdikleriniz bile. Ne kadar tedbirli ve vicdanlı olursanız olun, iyi insanların başına kötü şeyler gelebilir ve olabilir. Ancak dünyanın adil olduğuna inanarak, insanların elde ettiklerini hak ettiklerine inanarak ve kurbanı suçlayarak insanlar, başlarına böyle korkunç şeylerin asla gelmeyeceği yanılsamasını koruyabilirler.


Psikolojik Danışman