Geri Bildirim
Manipülatif İlişkiler
Manipülatif İlişkiler

Manipülatif İlişkiler

443

İlişki kurmak, sevmek, sevilmek yaşamımızın bir parçasıdır. Bireyler hayatı boyunca birçok ilişki kurarlar, yani aslında sahip olduğumuz ilişkiler yalnızca romantik değildir. Örneğin, dünyaya yeni gelen bir bebek bakım verenlerini tanır ve zamanla onlarla bir ilişki kurar. Yaşamın her diliminde farklı ilişkiler kurulmaktadır. Ebeveyn-çocuk ilişkisi, arkadaşlık, partnerlik ilişkisi hatta bir çocuğun oyuncağı ile kurduğu ilişki gibi birçok ilişki türünden bahsedebiliriz.

Sahip olduğumuz ilişkiler aynı zamanda sosyal yaşamımızın bir parçasıdır. Bu ilişkilerin tutumunu etkileyen ise birçok faktör bulunmaktadır. İlişkiyi etkiyeleyen faktörler olumluyu ve olumsuzu birlikte içerebilirler. Ancak bazı ilişkilerde bu denge korunamaz ve karşıdan baktığımızda tamamiyle olumsuzluk üzerine kurulmuş bir ilişkiye denk gelebiliriz. İlişkiyi olumsuzluğa götüren bir faktör de manipülasyondur. Her ilişki türü içerisinde rastlanılanabilen manipülasyon, kelime anlamı olarak ‘yönlendirme ve etkileme’ demektir. Bireyler güç sağlamak, kontrolü ele geçirmek gibi sebeplerde öteki kişiye karşı manipülatif tutumlar içerisine girebilmektedirler. Manipülatif tutumlar dolaylı olabileceği gibi doğrudan da olabilir ve ilişki içerisinde olumsuz bir etki ortaya çıkarırlar. İlişki içerisinde bu gibi tutumları tanılayabilmek mağdur kişi için zor olsa da ilişkide sağlıklı bir temel oluşturabilmek için dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir.

Peki manipülatif tutumlara maruz kalındığının işaretleri nelerdir? Manipülasyonlar ilişki içerisinde görünmeyen, göze batmayan küçük tutumlarla başlayabilir. Manipülatif kişiler yalnızca kendi ihtiyaç ve isteklerini düşünerek, bunlardan bahsederler. Karşısındaki kişinin düşüncelerini umursamazlar. Bu kişiler genellikle bir sorun meydana geldiğinde kendini haklı çıkarmaya çalışarak çevresindeki bireyleri duygusal olarak manipüle eden tutumlar içerisine girerler. Tartışma ve çatışma her ilişkide sınırlar korunduğu takdirde sağlıklıdır. Ancak bir diğer kişiye bağırmak, şiddete başvurmak, alay etmek gibi tutumlar ilişkiye zarar veren tutumlardır. Manipülatif tutumlara maruz kalan bireylerde ise buna bağlı olarak yetersizlik duygusu gelişmesi an meselesidir. Bu bireyler tartışmanın şiddeti büyümesin, ilişki yok olmasın diye sürtüşmekten kaçınırlar. Zamanda yaşanan durum, bireylerin kendine olan güven, saygı ve yeterlilik duygusunun yok olmasına neden olabilir.

Günümüzde sapkın narsistik kişilik yapısıyla meydana gelen bu manipülatif tutumlara çokça rastlamaktayız. Manipülasyon kavramının anlaşılabilmesi ve ‘evet, bunu ben de yaşıyorum’ denebilmesi sağlıklı ilişki oluşturabilmek adına önem taşımaktadır. İlişki kurmak kolay, ancak sağlıklı bir ilişkiyi kurmak ne kadar kolaydır ve biz bunda ne kadar başarılı olabiliriz? Tüm ilişkiler bir dengeden ibarettir. Herkes sevmek ve sevilmek ister, bu konuda hemfikiriz fakat bu yeterli değildir. Aslında bireyler ilişkileri içerisinde dinlenmek ve konuşabilmek isterler. Bireyin fikirlerini sunması, diğerinin ‘sıra bana gelse de konuşsam’ yerine gerçekten dinlemesi ilişkinin sağlıklı hale gelmesini destekler niteliktedir. Aynı zamanda sağlıklı bir ilişki bağlılık ve özgürlüğü de birlikte içermelidir, yani ‘ben ve biz’ arasındaki denge sağlanmalıdır.


Uzman Aile Danışmanı