Geri Bildirim
Minyatür Yetişkinler!
Minyatür Yetişkinler!

Minyatür Yetişkinler!

64

Son yıllarda tekstil sektörünün inanılmaz gelişimi ile çocuk ve yetişkin giyiminde seçenekler arttı. Kapitalizmin yansımalarını çocuk modası altında gelişen ve çocukları birer yetişkine dönüştüren bu alanda da görüyoruz. Henüz büyümeden kadınsı detaylarla özellikle kız çocukları küçük bedenlerde birer yetişkin haline getiriliyor. Çocukları bir kadın gibi giydirip makyaj yapmak faydadan ziyade gelişimlerini olumsuz etkiler.

Sağlıklı gelişimleri için;

  • Özgürce hareket edebilecekleri rahat kıyafetler
  • Çocuğun dünyasına uygun canlı renkler
  • Hava geçirgenliği olan kumaşlar
  • Güvenliği açısından etiketi, düğmesi, aksesuarları zarar vermeyecek giysiler seçilmelidir.

Çocuk masumiyettir, doğallıktır. Minyatür yetişkin haline getirerek onların çocukluklarını ellerinden alıyoruz. ”Çocuk” olamıyor, mutluluk, başarı, ahlak yerine kıyafete odaklanıyor. Kıyafetlerin rengi, uyumu takıntı haline geliyor.

Ebeveynlerin sosyal medyada çocukların bu görüntülerini paylaşması da bir tehlikeye dönüşüyor. Pedofilinin bir hayli arttığı bu zamanda yetişkinler olarak temkinli olmalıyız. Çocuklarımızla ilgili paylaştığımız her şeye dikkat etmeli, güvenli sıkı bir iletişim kurmalıyız. Yaşından önce erken dönemde verilen her şey tatminsiz mutsuz çocuklara neden oluyor.Onlar çocuk, masumiyetlerini ellerinden almayalım.


Çocuk Gelişimci