Geri Bildirim
Montessori Eğitimi Nedir? Her Çocuğa Uygun Mudur?
Montessori Eğitimi Nedir? Her Çocuğa Uygun Mudur?

Montessori Eğitimi Nedir? Her Çocuğa Uygun Mudur?

928

Montessori okullarında çocuklar, istedikleri materyalle, istedikleri zaman, istedikleri yerde çalışırlar. Çocuğun bireysel becerilerine ve ilgi alanlarına, bireysel öğrenme hızına ve karakter özelliklerine uygun bir pedagojidir. Dolayısıyla Montessori yöntemini çocuğa önceden hazırlanmış bir çevrede kendi kendini geliştirebileceği şekilde hareket ve etkinlik özgürlüğünü destekleyen bir eğitim felsefesidir.

Peki her çocuğa montessori eğitimi uygun mudur?

Dünya üzerinde çok eski bir eğitim sistemidir, ancak son yıllardır ülkemizde moda olmuş gibi sanki. En iyi eğitim olduğu iddia ediliyor. Evet bence de çok iyi bir eğitim sistemi. Ayrıca çocuğun zihinsel gelişimini desteklediğini kanıtlayan bir sistemdir. Fakat bir düşünmek lazım her çocuğa uygun bir eğitim sistemi midir diye? Ben bilmiyorum. Birçok eğitim sistemi varken sadece bir sistemin her çocuğa uygun olduğunu iddia etmek ne kadar doğru diye düşünüyorum. Dünyada başka eğitim sistemleri neden geliştirilip şuan hala kullanılıyor o zaman?

Hollanda’da sadece anaokulunda değil ilkokul ve lise düzeyinde de Montessori eğitimi alınabiliyor. Ve ben birçok aile ile tanıştım, bir çocuğunu Montessori okluna gönderirken diğerini klasik okula gönderen. Çünkü bazı çocuklar yapıları gereği düzenlidirler, planlı programlı çalışırlar ve yeni şeyler keşfetmeye meraklıdırlar. 

Bu çocuklar sadece anaokulunda Montessori eğitimi alsalar bile yapıları gereği daha sonra klasik bir okula gittiklerinde zorluk çekmezler ve ilkokuldaki sisteme kolay ayak uydururlar. Ancak çok fazla hareketli, kolay işlere kaçan, yeniliklere açık olmayan, zayıf olduğu dersleri yapmama seçeneği olduğu için yapmayan çocuklar için Montessori eğitimin gerçekten uygun olup olmadığını ve ilkokulda klasik eğitime nasıl uyum göstereceğini düşünmemiz gerekir. 

Bu soruları yanıtlamanın en etkili yolu Montessori eğitimini doğru bir şekilde veren bir okula gitmek, ortamı gözlemlemek ve sorularınızı oradaki uzmanlara yöneltmektir.

Tabi birde bir kaç ahşap materyaller alıp, etkinlikler yapıp, fiyatları çok yüksek tutan ve Montessori eğitimi veriyormuş gibi ama aslında Montessori felsefesine sahip olmamış öğretmenlerle kurgulanmış okullarda var maalesef. 

Maria Montessorinin kemikleri sızlıyordur.


Uzman Klinik Pedagog