Geri Bildirim
Mutlu Bir Çocuk Yetiştirmek İçin Öneriler
Mutlu Bir Çocuk Yetiştirmek İçin Öneriler

Mutlu Bir Çocuk Yetiştirmek İçin Öneriler

276

Her bakım veren, çocuğun ileride kendine ve topluma saygısı olan, mutlu, kendine güvenli, sorumluluk sahibi bir yetişkin olmasını ister. Bunu gerçekleştirebilmek için de bakım verenin uygulayabileceği belli başlı yollar bulunmaktadır. Bu yazımda bu yollardan bir kaçını ele alacağım.

ÖNCE SİZ İYİ HİSSEDİN

İlk olarak siz ruhsal olarak iyi olun ki onu iyi yönde etkileyebilin. Ruhsal yönden iyi hissetmediğinizi düşünüyorsanız bu konuda uzmanlardan yardım almaktan çekinmeyin. Kendinize bakım verin ki başkasına da bir faydanız dokunabilsin. Kötü hissetmeniz istemeden de olsa çocuğa olumsuz davranma ihtimalinizi arttırır. Bunu unutmayın.

KIYASLAMA YAPMAYIN

İkinci olarak çocuklarınızı başka çocuklarla kıyaslamayın. Kıyaslanan çocuk kendini yetersiz hissedecektir. Böylece özsaygısını kaybedecektir. Her çocuk birbirinden farklı ve özeldir.

HUZURLU BİR ORTAM SAĞLAMAYA ÇALIŞIN

Çocuklarınız için huzurlu bir ortam demek mutlu bir çocukluk demektir. Çocuğun maruz kaldığı huzursuz ortamlar, çocuğun kendisinde eksiklik aramasına sebep olur. Çatışmalı aile ilişkisi, okulda yaşanan problemler çocuğu mutsuzlaştırır. Suçlu olarak kendini görür ve bu durum benlik saygısını düşürür.

ÇOCUĞUNUZA SINIR KOYUN

Çocuğunuza sınır koymaktan çekinmeyin. Sınırlarını bilmeyen çocuklar mutlu çocuklar olamaz. Sınırları ilk olarak ev ortamında öğrenmesi ileride toplum yaşamına kolaylıkla uyum sağlayabilmesi için önemlidir. Tabi bunu yaparken tutarlı olmaya özen gösterin. Doğru bir rol model olun ve sözleriniz ile davranışlarınız birbiri ile örtüşsün. Çocuklar sizin aynanız gibidir. Siz nasıl davranırsanız oda öyle karşılık verecektir.

OLUMLU BİR DİL KULLANIN

Çocuğunuz yapmasını istemediğiniz bir davranışta bulunduğunda ona emir vermek, bağırmak kızmak yerine yaptığı şeyin neden yanlış olduğunu ve doğrusunun nasıl olduğunu söyleyin. Örneğin yalan söylediğini bildiğiniz zaman “Yalan söylüyorsun.” demek yerine “Bu söylediğin bana pek doğruymuş gibi gelmedi. Acaba doğrusu ne?” diyerek onu olumlu olan davranışa yönlendirebilirsiniz. Suçlayıcı ifadeler ve emir kipleri çocuğunuzun daha gergin ve huzursuz hissetmesine sebep olmaktadır.

YAPABİLDİKLERİ KONUSUNDA YARDIMCI OLMAYIN

Yaşına uygun olarak çocuğunuzun yapabileceği işleri yapmasına izin verin. Kendi başlarına yapabildikleri şeyler çocuğun özgüvenini geliştirir. Örneğin 4-5 yaşlarında bir çocuk yatağını kendisi toplayabilir, çiçekleri sulayabilir, masayı toplayabilir ya da sofrayı hazırlayabilir. Bu tarz ona vereceğiniz küçük görevler kendilerini daha özgüvenli hissetmelerini sağlar.

ONUNLA VERİMLİ ZAMAN GEÇİRİN

Çalışan bakım verenlerin yakındığı konulardan biri de çocukları ile yeterince vakit geçirememektir. Süreyi uzatamayabilir belki ancak onunla daha kaliteli vakit geçirebilirsiniz. Bu durum kendini daha huzurlu ve mutlu hissetmesini sağlar. Onunla birlikte oyun oynamanız, birlikte etkinlikler yapmanız kendisini daha iyi hissetmesini sağlayacaktır. Oyun çocuğun dilidir ve ona ulaşmanın en etkili yollarından biridir. Bunu kullanabilirsiniz.

Özetleyecek olursak eğer; çocuğun mutlu bir çocukluk geçirmesi ve ileride de topluma kolay uyum sağlayabilen, özgüvenli, saygılı bir birey olabilmesinin ilk adımları çocuk ve bakım veren arasındaki iletişimden geçmektedir. Uygulayabileceğiniz bu yöntemlerle çocuğun kendini daha mutlu ve huzurlu hissetmesini sağlayabilirsiniz.

Not: Anne baba sözcükleri yerine bakım veren sözcüğünü kullanmayı tercih ettim. Her çocuk maalesef ki anne ve babası tarafından yetiştirilmiş olmuyor. Bakım veren daha genel bir kelime olduğundan dolayı bu kelimeyi kullanmayı daha uygun buldum.


Psikolog