Geri Bildirim
Narsist Bireyle İlişki Sürdürüp Ayakta Kalmak
Narsist Bireyle İlişki Sürdürüp Ayakta Kalmak

Narsist Bireyle İlişki Sürdürüp Ayakta Kalmak

638

Narsist birey hem çekici hem de ürkütücü bir kişiliktir. Benlik bu ikiliğin arasında sıkışıp kalmakta ve boşluk hissiyle savaşmaktadır. Peki ya narsist bireyi nasıl ayırt edebiliriz?  Narsist kişiler genelde bakıldığı gibi anlaşılır olmazlar. Benmerkezci düşünürler, kuralları onlar koyar ve onlar bozarlar, küçümseyicidirler, istedikleri olmazsa hep bildiğiniz o iyi insan olmaktan bir anda cayarlar, anlayışsızdırlar, mükemmeliyetçidirler, yaptıklarından pişmanlık duymazlar ve duygusal olarak kopukturlar. Bir de bunların yanı sıra sizi bastırmayı başarmışlarsa tüm bunları size hissettiremeyecek kadar da iyi bir rol yeteneğine sahiplerdir. Bu bireylerin ne yazık ki duygudaşlık yetenekleri hiç gelişmemiş denecek kadar azdır.

Peki ya siz böyle bir bireyi seviyor ve onunla anlaşmak istiyorsanız nasıl olacaktır? Önce narsistin sizi nasıl çektiğini tespit edin. Ne oluyor da siz onun manipülelerine açık hale geliyorsunuz? Kendinizi hep fedakâr, kusurlu, duyusal yoksunluk yaşayan birey olarak tanımlamanız olasıdır. Yaşamınızdaki narsist bireyle baş ederken, onunla anlaşmak için kendi ihtiyaçlarınızı içinize gömüp daima onu rahatsız etmeden parmak ucunuzda yürüyorsanız. Daima verici, anlayışlı olmak bir süre sonra sizin içinizde ki sese ‘’Yeter artık’’ dedirtecektir. Bunun sonucunda öfkeyle ya da ağlama krizleri eşliğinde büyük patlamalarla ifade edilen hiçbir şey narsist bireyler tarafından anlaşılmayacak tam aksine sizin daha çok yıpranmanıza sebep olacaktır. Bu tür ilişkilerde kendinizi sakin ve net bir şekilde belirtmeniz önemlidir. Sınırlarınızı ve tavrınızı belirleyin. Önce sizi neyin mutlu ve mutsuz ettiğini bulun. İlişkinin adalet terazisinin şaşmamasına özen gösterin. Sürekli onun istek ve taleplerini yerine getirmek için hazırda beklemeyin. Sizin de var olduğunuzu ona gösterin. Narsist kişiliği doğrudan suçlamakla çözüme kavuşamazsınız.  Onunla suçlayıcı dilden değil olumlu iletişim dilinden konuşun. Örneğin; size karşı davranmasını istemediğiniz bir biçimde davranırsa ona bu olayı onun suçu olarak görmediğinizi ancak davranışlarından kaynaklı böyle düşündürdüğünü buna devam ederse sizi inciteceğini söyleyerek iletişim sağlamaya çalışın. Unutmayın ki amacı kötü olmasa bile size böyle hissettirmeye ve davranmaya hakkı yok. Bir diğer detay eğer ayrılmaya gücünüz yoksa ayrılıp daha sonra pişman olacaksanız, sadece tehdit amaçlı, kıymetinizi anlaması için bile olsa ayrılık konusunu açmayın. Bu davranış ancak ilişkinin basitleşmesine, ayrılığın daha sonrası ciddiye alınmamasına sebep olacaktır.

Sizin bu ilişkide önem vermeniz gereken narsist bir kişilikle ilişkide olduğunuzun bilincinde olmanızdır. Bilinçli olmak demek hem her şeyin farkında olup hem de her şeyden endişe etmek, emin olamamaktır. Farkında olmak narsist karşısında suçluluk duygusu çeken, boyun eğen veya güçsüz biri olarak değil de haklarını bilen sağlıklı yetişkin olmanızı sağlayacaktır. Kendinize zaman ayırın, yapmaktan hoşlandığınız şeyleri başkalarını iyileştirmek için ertelemeyin.  Ve unutmayın verdikleriniz karşılığında sizi önemseyeceğini, bir gün değişeceğini düşünmek sizi yıpratacak, oluşturduğunuz beklenti altında kalacak olan siz olacaksınızdır. Birini değiştirmek ne sizin sorumluluğunuz, ne de gücünüzün yetebileceği bir şeydir. Sizi önce siz sevin; sonrası çevreniz sizi seven, değer veren insanlarla çevrelenecektir.


Sosyolog & Aile Danışmanı