Geri Bildirim
Normal Doğum Ne Zaman Gerçekleşir?
Normal Doğum Ne Zaman Gerçekleşir?

Normal Doğum Ne Zaman Gerçekleşir?

1216

Hamilelik haftalarını bilen anne adayları için bebek ne zaman gelecek ve ne zaman doğum olacak bilirler.

Herhangi bir problem yok ise son adet tarihinden itibaren 40 hafta yani 280 gün sonra normal doğum gerçekleşebilir. Normal doğumlar genellikle gebeliğin 37. haftası ile 42. haftası arasında meydana gelir.

Geç yumurtlamanın olmadığı, annenin ve bebeğin sağlıklı, normal doğum olduğunda geçerlidir. Bebekte veya annede bir sağlık sorunu var ise örneğin bebekte bir gelişme geriliği gibi bir durum varsa yada annede bir tansiyon sorunu varsa, ikiz gebelik varsa doğum tarihi önde olabilir. Bu durumda hekiminizin önerilerine önem verilmesi gerekmektedir.

Hamilelikte Gün Aşımı Geç Doğum Nedir?

Normal doğum isteyen anne adayları gün aşımı denen bir durumla da karşılaşabilirler. Son adet tarihinden itibaren 280 gün yada 40 hafta geçmesine rağmen bebekler bazen bir hafta on gün kadar daha dünyaya gelmemekte ve doğum gecikmektedir. Bu çok sık karşılaşılan bir durum değildir. Bu 7-10 günlük bekleme dönemi anne karnındaki bebek için bir takım riskleri arttırdığı için sürekli hekim kontrolü gereklidir. Bu süreçte anne adayları bebek hareketlerini iyi takip etmelidirler. Bebek hareketlerinde bir azalma, huzursuzluk olursa vakit kaybetmeden doktor ile irtibat kurulmalıdır.

Hafta Hafta Hamilelik takibini bu sayfadan inceleyebilirsiniz