Geri Bildirim
Ödipal Dönem Özellikleri
Ödipal Dönem Özellikleri

Ödipal Dönem Özellikleri

69

Gelişim dönemlerinde yaklaşık olarak 3-6 yaş aralığına denk gelen süreç ödipal dönem olarak adlandır.

Bu dönemin en büyük özelliği çocuğun artık tuvalet eğitimiyle birlikte “cinsel kimlik” farkındalığının oluşmasıdır. Bu dönemde, çocuk dünyaya nasıl geldiğini sorgulamaya başlar. Bunun sonucunda da kendisinin de nasıl bir birey olduğunu anlamlandırmaya çalışır. Kime benzediğini sorgulamaya başlar ve bu nedenle de kızlar babaya, erkekler ise anneye döner. Buradaki asıl amacı hemcinsiyle benzer hareketler yapmasıdır. Literatürde kızların babaya erkelerin ise anneye aşkı da buradan gelir.

Bu durum beraberinde rekabeti getirir. Örneğin; kızlar babalarıyla erkekler ise annelerine daha yakın temasta bulunmak, onlarla daha baş başa vakit geçirmek ve bu dönemdeki doyumu sağlamak isterler. Yine bu dönemde anne/baba ben seninle uyuyacağım, evleneceğim gibi cümleleri duyarız. Buna benzer yaşanan bütün örnekler bu yaş döneminin doğal ve yaşanması gereken bir özelliğidir.

Çocuklar bu dönemde hem kendi cinsini, bedenini farkeder hem de karşı cinsel olan farklılığını keşfeder. Kendi cinsiyle rekabet etmesi sonucunda aslını onu modelleyecek ve büyümenin sağlam adımlarından birini atmış olacaktır.


Psikolog / Aile Danışmanı