Geri Bildirim
Okulu Kendinize Göre Değil Çocuğunuza Göre Seçin
Okulu Kendinize Göre Değil Çocuğunuza Göre Seçin

Okulu Kendinize Göre Değil Çocuğunuza Göre Seçin

171

Yaz tatilinin bitmesine kısa bir süre kala anne-babalar, ilkokula başlayacak olan çocuklarını 'hangi okula yerleştirmeliyiz' sorusuyla karşı karşıya kalmışlardır. Anne-baba olarak hayatlarındaki belki de en önemli seçimi çocukları için vereceklerdir. Bu süreçte çocuklarını emanet edecekleri eğitim kurumlarını çok iyi seçmek, tanımak ve araştırmak zorundadırlar.

Çocukların eğitimini, geleceğini, mesleğini, karakterini belirleyecek olan bu uzun süreçteki ilk basamak, önemli noktalardan birisidir. Okul seçimi yapılırken verilecek olan bu karar, anne babalar için değil, çocuk için doğru karar olmalıdır.

Çocuk için okula başlamak, yeni bilgiler edineceği, sorumluluklarının gelişeceği yeni bir dünyaya giriş demektir. İlkokul seçimine yönelik ailelerin iki türlü kararı vardır; ailelerin istediği okul ve çocuğun özelliklerine ve ihtiyaçlarına göre seçilen okul.

Her anne-baba doğal olarak çocukları için en nitelikli, en kaliteli, en idea ve çocuklarının en verim alabileceği okul imkanlarından yararlanmasını ister. Okul seçerken ailelerin dikkat etmesi gereken konular; devlet okulu ve özel okul, öğretmen kalitesi, okulun fiziksel yapısı, işe-eve yakınlığı, öğretmen yaklaşımı, sınıf mevcudu, rehberlik hizmetleri, ders dışı etkinlikler, güvenlik, okulun taşıdığı prestij, okulun sınavlardaki başarısı, yabancı dil eğitimi şeklinde sıralanabilir.

Okula başlayan çocuk için öğretmen, aile kadar yakınlık duyacağı bir modeldir. Çocuk gün içinde ailesinden daha çok öğretmenini görür ve öğretmenin tavrı çocukta motivasyonu ve ilgiyi olumlu yönde etkiler. Araştırmalara göre öğretmen kalitesi, çocuğun okul başarısını %50'den fazla etkilemektedir.

Kalıcı öğrenmenin temeli sosyal öğrenme ve pratik yaparak öğrenmedir. Çok ödev veren öğretmenden ziyade oyunla, deneyle ve sunumla konu işleyen öğretmenlerle çocukların ilişkileri daha kuvvetli olmaktadır.

Okula kayıt olmadan aileler mutlaka sınıf mevcudunu öğrenmelidir. Ortalama sınıf mevcudu 25 olmalıdır. En önemli unsurlardan bir tanesi de çocuğun okulu sevmesidir. Çocuk okulu sevmek için bir çok nedene sahiptir. Çocuğu okula hazırlamak velinin görevidir. Okula başlamış bir çocuğun okulu sevip sevmemesini de öğretmen belirlemektedir.

Okula başlamak, her aile için zor bir aşamadır. Çocuk için aranan okul-eğitim ortamı öncelikle çocuğun özelliklerine göre belirlenmelidir. Çocuklar kıyaslanmamalı, eş, dost, ailenin verdiği bilgilere göre okul seçilmemelidir. Her çocuğun gelişimi kendine özgü ve bireyseldir.


Psikolog