Geri Bildirim
Otizmli Çocuklarda Cinsel Gelişim ve Eğitim
Otizmli Çocuklarda Cinsel Gelişim ve Eğitim

Otizmli Çocuklarda Cinsel Gelişim ve Eğitim

100

Merhaba sevgili aileler,

Çalıştığım alanda en çok karşılaştığım sorunlardan biri olan otizimli çocuklarda ve bireylerde cinsel gelişim ve eğitimden bahsetmek istiyorum.

Her çocuk dünyaya biyolojik olarak kadın/erkek olduğunu belirleyen anatomik yapı ve cinsel kimlik ile gelir. Üç-altı yaş dönemi de cinsel gelişim için önemli dönemlerden biridir ve çocukların cinsel meraklarının en üst düzeyde olduğu, kendi cinsel kimliklerini kazandıkları, kendi hem cinsleriyle özdeşim kurarak cinsel rollerini kazandıkları bir dönemdir.

Diğer çocuklar gibi otizimli çocuklarında cinsel gelişimi ve cinsel ihtiyaçlarının olduğu  unutulmamalıdır. Bu çocukların, ebeveynlerini model almaları,  akranlarından bilgi kazanmaları, gözlemlemeleri, uygun sosyal ve cinsel davranış geliştirmeleri çok azdır.

Hatta toplum tarafından gelişim yetersizliği olan bireyler cinselliğe düşkün olarak nitelendirilmektedir. Çünkü bu çocuklar ve bireyler toplum içinde uygun olan ve olmayan davranışları ayırt edemedikleri için gizli olarak yapmaları gereken davranışları toplum içinde göstermektedirler. Bunun sebebi ise kuralları öğrenmede ve kurallara uymada problem yaşamalarından kaynaklı olduğu düşünülmektedir. Eğer otizimli çocukların cinsel gelişimleri takip edilip beceriler kazandırılırsa bu sorunların ortadan kalkacağı düşünülmektedir.

Peki aileler bu durumda ne yapmalılar ?

·         Eğer çocuğun-bireyin zihinsel gelişimi iyiyse ve söyleneni anlayabiliyorsa ya da çocuk durumun ne olduğunun farındaysa ve soru soruyorsa anne ya da baba durumu somut şekilde açıkça anlatmalıdır.

·         Ergenlik döneminde cinsel ihtiyacı karşılayamamadan kaynaklı saldırganlık varsa mastürbasyon anne baba ya da uzman tarafından öğretilmelidir.

·         Çocuk mastürbasyonu takıntı haline getirmişse öncelikle hangi aralıklarda ve ne durumda yaptığı gözlenmeli ve davranışı yapmadan önce ilgisi başka yöne çekilmelidir.

·         Uygun olmayan yerlerde ve toplum içinde yapıyorsa bu davranışın tek bir ortamda (banyo ya da kendi odası)  yapması için çocuk yönlendirilmelidir.

·         Bu durumda anne baba olarak kendinizi yetersiz hissediyorsanız uzmandan destek alabilirsiniz.

Sevgilerle


Psikolog