Geri Bildirim
Oto Koltuğu Alırken Bunlara Dikkat Edin
Oto Koltuğu Alırken Bunlara Dikkat Edin

Oto Koltuğu Alırken Bunlara Dikkat Edin

64

Oto koltuğu alırken dikkat edilmesi gerekenler bir dizi kriterden meydana geliyor. Bebeğinizin hem güvenliği hem de konforu için tercih etmeniz gereken oto koltukları, anne baba adayı ve araba sahibi çiftlerin dikkat kesildiği konular arasında yer alıyor. Uzun ya da kısa fark etmeksizin çıkılacak yolculuklarda, bebeğinizin kendisini güvende ve rahat hissedeceği bir oto koltuk almanız ve gerisine teferruat gözü ile bakmanız gerekiyor.

Yeni ebeveyn olacak araba sahibi çiftlerin yanı sıra araç kiralama ile seyahate çıkacak aileler de oto koltuğun dahil olduğu ekstra paketleri satın alabiliyor. Gerek kendi arabanız ile gerek araç kiralama usulü ile yolculuğa çıkın; bebeğiniz için maksimum güvenlik önlemleri ile donatılmış bir oto koltuğa mutlaka sahip olmanız gerekiyor.

Peki bir oto koltuğu alırken nelere dikkat edilmeli diye soruyorsanız güvenlik standartlarının ayrıntılarından da haberdar olmanız gerekiyor. Bunlar arasında ilkin oto koltuğun aracınız ya da kiraladığınız araca uyumlu olması, pratik kullanım avantajları sunması geliyor. Bebeğinizin yaşına ve kilosuna uygun olarak ideal bir oto koltuk tercih edebilirsiniz. Örnekse; bebeklerin ortalama 9 kiloya ulaşıncaya kadar yüzü arka koltuğa dönük bir şekilde seyahat etmesi gerekiyor. Ayrıca bebeğinizin kemikleri henüz yeterince gelişmemiş olduğundan koltuğa yatar pozisyonda da yerleştirilebilir. Bu nedenle yatar pozisyona alınabilen ve de çift yönlü özelliğe sahip oto koltuklarını tercih edebilirsiniz. Bebek oto koltuğu alırken nelere dikkat etmeliyiz diyorsanız bu gibi kriterler önceliğiniz olabilir. 9 kilo ve üzeri çocuklar içinse işler değişiyor. Bu kriterler içerisinde oto koltuk seçimi yaparken çocuğunuzun hem yaşını hem de kilosunu hesaba katmanız önem arz ediyor.

Oto koltuklarda hemen her ebeveynin dikkat ettiği hususlardan biri ürünün Avrupa güvenlik standartlarına uygun olup olmadığı. Gerekli güvenlik sertifikalarına sahip oto koltukları, koşulsuz şartsız tercih edebileceğiniz modeller arasında yer alabilir. Ürünün 5 noktalı emniyet kemer sistemine sahip olması da oldukça elzem. Bu sayede dört dörtlük bir güvenlik standardı yakalayabilirsiniz. Koltuğun iç kısmının köpük ile kaplı olması da yanal darbelere vs. karşı çocuğunuzun çok daha iyi bir şekilde korunmasını sağlıyor. İlave baş desteği de ürünlere ekstra konfor ve emniyet katıyor. Oto koltuklarda kumaş seçimi de önemli bir konu. Bebeğinizi yaz sıcağında terletmeyecek, kış soğuğunda da üşütmeyecek ideal bir kumaşa sahip oto koltuğu almanızda yarar var.