FİRMA KAYIT
Geri Bildirim
Renklerin Dili
Renklerin Dili

Renklerin Dili

478

Renk, sözel olmayan bir iletişim şeklidir. Yani renklerin dili ve anlamı vardır. Durağan bir enerji değildir. Bu nedenle anlamı bir bireyden diğerine, bir günden diğer güne göre değişebilir. Bu tamamen rengin verdiği enerjinin hangi noktada anlam ifade ettiğine bağlıdır.

Kırmızı; enerji dolu, tutku ve aksiyonun rengidir. Kırmızı renk, fiziksel ihtiyaçlarımızla ve hayatta kalma isteğimizle ilişkili sıcak ve pozitifliği ifade eder.

Sarı; kazanılmış bilgiyi ve elde edilmiş bir düşünceyi ifade eder. Çünkü sarı renk, beynin sol yarım küresini ya da başka deyişle mantıklı kısmını göstermek amacıyla da kullanılır. Sarı renk, zeka ve aklın rengidir.

Yeşil; doğanın, doğallığın, sağlığın ve dengenin sembolüdür. Sakinleştirir, güven verir.

Mavi; güven, sorumluluk, dürüstlük veya sadakati temsil etmektedir. Mavi samimi, saklı ve sessizdir. Yaygara yapmak veya dikkat çekmek istemez. Çatışmadan ve karşı karşıya gelmekten nefret eder ve işleri kendi yollarıyla yapmayı sever.

Mor; yüksek idealleri gösterir. İç gözlemsel bir renktir ve derin düşüncelere dokunmamıza izin verir.

Turkuaz; hayattan zevk alma, samimiyet ve mutluluk sunar. Duygusal dengeyi ve dengeyi yaratan duyguları iyileştirir.

Pembe; şefkati, beslemeyi ve sevmeyi temsil eder. Pembe renk şartsız sevgi ve beslemenin alma ve verme eylemleriyle ilgilidir.

Kahverengi; Toprağın rengidir. Dikkat çekmez, doğa ile çevre ile bütünleşmeyi, ama bir o kadar da silikliği, kaybolmuşluğu, kendine güvensizliği, içedönüklüğü temsil eder.

Beyaz; saflık, duruluk, masumiyet, bütüncüllük, tamlık… Beyaz renk, saflığın, masumiyetin, bütüncüllüğün ve tamamlayıcılığın rengidir.

Siyah; ışığı ve tüm renkleri emen bir renktir. Gücü, tutkuyu, asaleti, yanlızlığı, gizemi, ağırbaşlılığı ve dengeyi simgeler.

Gri; tarafsızlığın, uzlaşmanın, kararsızlığın, ayrılmanın ve gözlemciliğin rengidir. Gri renk, siyaha yaklaştıkça daha dramatik ve gizemli görünürken, beyaza veya gümüş rengine yaklaştıkça aydınlatıcı ve canlı olur.

Turuncu; sıcaklık ve mutluluk yayan bir renktir. Turuncu renk, macera ve sosyal iletişimin rengidir.


Psikolog