FİRMA KAYIT
Rota Virüsü Nedir? Belirtileri Neler? Nasıl Tedavi Edilir?
Rota Virüsü Nedir? Belirtileri Neler? Nasıl Tedavi Edilir?

Rota Virüsü Nedir? Belirtileri Neler? Nasıl Tedavi Edilir?

348

Genellikle kış aylarında salgınlar yapan, dünya çapında 5 yaş altındaki ishali olan çocuklarda en çok görülen enfeksiyon etkeni olan ROTAVİRÜS. Geliyorum demeden geldi bile. Polikliniğe başvuran hastalarımın yarısı GASTROENTERİT yani İSHAL ile başvuranlardan oluşuyordu.

İSHAL halen dünyada 5 yaş altındaki çocuklarda en sık 2. ölüm nedeni. ROTAVİRÜS ise ishallerde en sık rastlanan mikroptur. Tedavisi hastanın sıvı kaybını önlemekle başlar. Bazen sıvı kaybı o kadar fazla olur ki hastayı hastaneye yatırmak gerekebilir.

Peki korunmak için neler yapalım?

Öncelikle bebekler bu mikrop açısından risk altındadır çünkü bağışıklık sistemleri henüz daha gelişmemiştir ve kaybettikleri sıvıyı bizim gibi su içerek, beslenerek kendi kendilerine alamazlar. Bizde sıvı kaybını fark etmezsek sonuçlar kötü olabilir.

Annelerin bebeklerine dokunmadan mutlaka ellerini yıkamaları gerekir. Daha büyük çocuklarda ise el yıkama alışkanlığını kazandırmak için yine ebeveynlere büyük iş düşmektedir.  

Ayrıca bebekler için aşısı mevcuttur. 2 tür ROTAVİRÜS AŞISI ülkemizde mevcut. 2. Aydan başlanarak yapılır. Aşı %100 koruyucu değil tabi ki ama en azından hastalığın daha hafif seyretmesini sağlar. Hastaneye yatırılma oranını düşürür. Ölüme neden olabilecek kadar ağır enfeksiyonlar geçirmesini azaltır. 

Sağlıklı günler 


Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı