Geri Bildirim
Sağlıklı Yaşam Tarzı
Sağlıklı Yaşam Tarzı

Sağlıklı Yaşam Tarzı

220

Fiziksel uygunluk sağlıklı olmanın tek temeli değildir; sağlıklı olmak, zihinsel ve duygusal olarak zinde olmak demektir. Sağlıklı olmak, genel yaşam tarzınızın bir parçası olmalıdır. Sağlıklı bir yaşam tarzı yaşamak, kronik hastalıkları ve uzun süreli hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir. Kendiniz hakkında iyi hissetmek ve sağlığınıza dikkat etmek, benlik saygınız ve imajınız için önemlidir. Vücudunuz için doğru olanı yaparak sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürün.

Çok yönlü ve sağlıklı bir birey olmak istiyorsanız, işte size bunu yapmanıza yardımcı olabilecek birkaç sağlıklı ipucu:

Düzenli bir egzersiz rutini sürdürün

Hayır, kendinizi spor salonunda yoğun egzersizlere zorlamak zorunda değilsiniz, ancak mümkün olduğunca aktif olmanız gerekir. Kolay zemin egzersizlerine, yüzmeye, yürümeye sadık kalabilir veya bazı ev işleri yaparak kendinizi hareket ettirebilirsiniz. Vücudunuzun yapmanıza izin verdiği şeyi yapın.

Önemli olan egzersiz yapmaya devam etmenizdir. Haftada en az üç ila beş kez egzersiz yapmak için günde en az yirmi ila otuz dakika verin. Rutin olun; her gün yeterli fiziksel aktiviteye sahip olduğunuzu görün.

Diyetinizde bilinçli olun

Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek için sağlıklı beslenmeye devam etmelisiniz. Diyetinize daha fazla meyve ve sebze ekleyin ve daha az karbonhidrat, yüksek sodyum ve sağlıksız yağ yiyin. Abur cubur ve tatlı yemekten kaçının.

Bir öğünü atlamaktan kaçının; bu, vücudunuzun yalnızca yemeye devam ettiğiniz anda daha fazla yiyecek istemesini sağlar. Yediğinizden daha fazla kalori yakmayı unutmayın.

Tutkulu olduğunuz şeylerle meşgul olun

Arada sırada, stresin ve yaşamın taleplerinin devralmasını önlemek için, yapmayı sevdiğiniz bir şey yapmak için bir mola verin.

Kendinizi pozitif enerjiyle kuşatın

Sağlıklı bir zihinsel ve duygusal duruma sahip olmak için, kendinizi pozitif enerjiyle çevrelemelisiniz. Evet, tüm problemlerden kaçınılamaz. Ancak iyimser bir bakış açısıyla bu tür engellerle yüzleşmeye yardımcı olur. Kendinizi geliştirmenize yardımcı olmak için arada bir yapıcı eleştiri sağlayacak arkadaşlarınız ve insanlarla cesaretlendirin.

Her zaman hayatın daha parlak tarafına bakmayı bir alışkanlık haline getirin. Kendinizi en kötü durumda bulsanız bile, her zaman bunun tersi vardır. Bunun yerine bunlara değin.

Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek o kadar da zor değil ve çok fazla çalışma gerektirmiyor. Yaptığınız şeyi yapmaya devam edin ve yukarıda listelenen sağlıklı ipuçlarını uygulayın.