Geri Bildirim
Sanatın Çocuklar Üzerindeki Etkisi
Sanatın Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Sanatın Çocuklar Üzerindeki Etkisi

186

“Bir çocuk konuşmadan önce şarkı söyler. Yazı yazmadan önce resim yapar. İki ayağı üzerinde durmayı öğrenince dans eder. Sanat insan için en temel ifade biçimidir. ”

Her anne baba çocuklarının geleceği ve becerileri ile ilgili hayaller kurar, beklentiler geliştirir. Nasıl bir kişiliğe sahip olacağı veya hangi mesleği yapacağının yanında becerilerinin neye yatkın olacağı da erken yaşlardan itibaren aile içinde konuşulur. Bu becerilerinin içinde de çocuğunun sanatın bir dalı ile uğraşması çoğu ebeveynin tercihidir. Peki her çocuk yetenekli midir veya sanatla iç içe olmak için yetenek şart mıdır?

Ebeveynler olarak çocuğunuzun basketbol takımına seçilmesinden gurur duyar, yaptığı resimleri duvara asar veya bir müzik aleti çalabilmeleri için ders aldırırız. Aslında hepimiz isteriz ki, çocuklarımızın hayatlarında spor, müzik ve resim olsun bu etkinliklerin sunduğu fırsatlardan çocuklarımız yararlansınlar.

Çocukların resim, müzik veya sporla ilgilenmeleri onlara birçok fayda sağlar. Ancak anne baba olarak çocuklarımızın sanat veya sporla ilgilenmelerini istiyorsak, önce kendimize birkaç soru sormalıyız.

  • Çocuğumun ilgisini biliyor muyum?
  • Çocuğumun yaşı bu etkinliğe uygun mu?
  • Çocuğumun gelişim düzeyi ve kişiliği nasıl bir yönlendirme gerektiriyor?
  • Acaba yönlendirdiğim sanat/spor dalını sadece ben mi istiyorum?
  • Çocuğumu resim/müzik/dans/spora yönlendirirken ebeveyn olarak benim beklentim ne?

Eğer çocuğumuzun hayatında sanat ve sporun yer almasını istiyorsak bu soruları aklımızda tutmamız yararlı olabilir. Çünkü böylece; çocuğumuzu doğru yönlendirmiş oluruz. İlgisi olmayan bir alan için zorlamamış oluruz. Beklentilerimizi baştan belirleyerek hem çocuğumuz hem de kendimiz için zaman tanımış oluruz. En önemlisi, sanat ve sporun çocuğumuzun hayatına zorla sokmamış, karşılıklı istek ve heves doğrultusunda özendirmiş oluruz. Tüm bunlar ışığında sanatın çocuklar üzerindeki etkisine bakalım:

  • Kendini tanımasına yardım eder, hayal dünyasını geliştirir.
  • Özgüveni ve sosyal becerileri gelişir.
  • Duygularını rahatça ifade etmesine imkân tanır. Farklı bakış açıları geliştirebilir.
  • Duygusal zekâ beslenir. Okul başarısı olumlu etkilenir. Sağlam bir kişilik geliştirmek için fırsat bulmuş olur.
  • Beden, zihin ve ruh sağlığı olumlu etkilenir. Benlik algısı olumluya döner.

Sanatın çocukların üzerindeki etkisi bu kadar olumluyken, şimdi de çocuklarımızı yönlendirirken ebeveynler olarak neye dikkat etmeliyiz buna bakabiliriz. Çocuk müzik, resim veya spor alanında bir etkinliğe katılacaksa mutlaka onun ilgisi göz önünde bulundurulmalı. Seçtikten sonra ise en az bir ay ‘deneme’ süresi konmalı. Böylece hem aile hem çocuk etkinliğin uygun olup olmadığına birlikte karar verebilir. Eğer bir kursa gidilecek veya ders alınacaksa bunun ne kadar süreceği, çocuğun programını nasıl etkileyeceği mutlaka önceden çocuğa anlatılmalı. Sanat veya spor alanında katıldığı etkinliklerde asla diğer çocuklarla veya kardeş ile kıyaslamayın. Çocuğu çok çeşitli etkinliklerle baş başa bırakmak, bir süre sonra onun sıkılmasına, yorulmasına, isteksizlik göstermesine neden olabilir. Bu da çocuğunuzun kendisini beceriksiz ve başarısız hissetmesine sebep olabilir.  Hangi etkinlik olursa olsun, çok yüksek beklentiler koymayın. Önemli olan çocuğun kendi becerileri dâhilinde bu etkinliklerden yararlanabilmesidir.

 

Sevgili ebeveynler,

Çocuklarınızı sanatla buluşturduğunuz bu naif keşif yolculuğunda hazırladığım bu yazının sizlere yol ışığı olmasını dilerim.


Psikolojik Danışman