Geri Bildirim
Sütüm Bebeğime Yetmiyor Mu?
Sütüm Bebeğime Yetmiyor Mu?

Sütüm Bebeğime Yetmiyor Mu?

727

Bu soruyla kafası karışmayan veya çevre baskısıyla kafası karıştırılmayan anne yoktur.

Özellikle aile büyüklerinin 'çocuk aç, ondan ağlıyor' tespitiyle başlayan yanlış bir süreç çoğu zaman mamaya başlanması ve ardından  anne sütünün kesilmesiyle son bulur. Çevremizde bu senaryoyu yaşayan o kadar anne var ki. Üzülmemek elde değil.

Kilo alan bebekler aile büyüklerini öyle  mutlu ediyor ki, fakat güzelim bebek onu bir ömür boyu daha dirençli kılacak cevherden mahrum kalıyor. Kimse büyük tehlikenin farkında değil. 

Bebek kilo alıyor, yanaklar tombiş, anne rahat ama mutsuz olan biri var. O da bebeğimiz.  Sütüm yetmiyor mu acaba diye sorulduğunda keşke annesine 'yetiyor anne yetiyor'  diyemeyen bebeğimiz. Ya da 'yetmiyor ama biraz daha çabala anne ,lütfen ' diyemeyen bebeğimiz. Belki diyorlar da biz duymuyoruz. Ya da duymak istemiyoruz.

Peki, anne sütünün yettiği nasıl anlayacağız?

  • Bebeğin her beslenmeden sonra bezini ıslatması.
  • Kilo alımının olması ve aktif görünmesi. 

Bu iki kriter anne sütü yeterliliği ile ilgili önemli maddelerdir.

Doğru beslenme ve bilinçli emzirme ile hemen hemen tüm annelerin sütü yeter aslında. Yeter ki sabırlı olunsun. 

Anne sütü bir mucizedir bebeklerimiz için. Bu mucizeye tüm annelerin aracılık etmesi gerekiyor. Aslında çok önemli bir sorumluluk projesidir ANNE SÜTÜ. 

Anne sütünü teşvik edin. Çevrenizde mama başlama yanlısı olan insanlar varsa onlara sonuna kadar anne sütü denemesi gerektiğini anlatın. Bu projede sizin de katkınız olsun.

"ANNE SÜTÜ BİR MUCİZEDİR. BU MUCİZEYE ARACILIK EDELİM'


Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı