FİRMA KAYIT
Yenidoğan Bebeğin Memesinde Şişlik
Yenidoğan Bebeğin Memesinde Şişlik

Yenidoğan Bebeğin Memesinde Şişlik

282

Anne babaların çok telaşlandığı ve çok yanlış uygulamaların yapıldığı bir konudan bahsetmek istiyorum bugün.

'Yenidoğan Bebeğin Memesinde Şişlik'

Yenidoğan bebeğin memesinde şişlik ve kızarıklık durumları ile poliklinikte sıklıkla karşılaşmaktayız. Bu durum bazen 1 memede görülürken bazen de 2 memede ayni anda görülebilir. Öncelikle memede şişlikle başlayan bu duruma sıklıkla ebeveynlerin sıkma, masaj, sağma gibi yanlış uygulamaları  sonrasında kızarıklık ve ağrı da eşlik etmeye başlar. Daha sonrasında çıkmaza giren bu süreçte çocukta sıkıntılı dönemler başlayabilir.

Yenidoğan bebeklerin göğsünde şişlik sıklıkla anneden geçen hormonlara bağlı görülen normal bir durumdur. Çoğu vakada memedeki şişlik 2-3 ay içinde kendiliğinden geçer. Nadiren 5-6 ayı bulabilen bu süreçte,  doktor önerileri dışında uygulamalar yapmak bebeğe zarar verecektir. Bu şişkinliğe aileler tarafından müdahale edilmesi o bölgenin iltihaplanmasına ve bazen de cerrahi müdahale ile boşaltılmasına kadar gidebilir. Memeye yanlış müdahaleler ile memede şişlikte artış, bölgesel ısı artışı ve kızarıklığın artması enfeksiyon ile ilgili bulgulardır ve ilk fırsatta çocuk doktoru muayenesi gerektirir.

Lütfen, çocuklarımızda memede şişlik olması durumunda dokunmayalım ve sabırlı olalım. Doktor önerileri dışında uygulamalar uygulamayalım. 

Sağlıkla kalın.


Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı