Geri Bildirim

Çalışan Annenin Bebeğini Biberona Alıştırması

1070

Çalışan annenin biberona alıştırması için birkaç önemli noktaya dikkat edilmesi işinizi kolaylaştıracaktır.

  • İşe başlayacaksınız yaklaşık iki hafta önceden bebeğimizi biberon alıştırmak için denemelere başlamalısınız.
  • Başta anne memesine uygun, yakın bir biberon tercih etmelisiniz. Özellikle uç kısmının yumuşak olmasını tercih edebilirsiniz.
  • Günün ilk biberonla önünü, bebeğinizin kendini aç hissettiği zamanda verin. Bir bebek kendini aç hissetmiyorsa, biber onu denemek için nasıl bir sebep olabilir ki? Bu geçiş döneminde biraz endişe duymanızı, bebeğinizin de yabancı davranmasını normal karşılayın günün ilk biberonla öğününü, bebeğinizin kendini aç hissettiği zamanda verin. Bir bebek kendini aç hissetmiyorsa, biberonu denemek için nasıl bir sebep olabilir ki? Bu geçiş döneminde biraz endişe duymanızı, bebeğinizin de dirençli davranmasını normal karşılayın.
  • Hiçbir şekilde bir de bunu kabul etmesi için onu zorlamaya kalkmayın. İlk 5 dakika içerisinde ağzını almayı reddederse, ısrar etmeyin aksi taktirde, biberondan iğrenmesine sebep olabilirsiniz. 1 saat bekleyip ve yine deneyin.
  • Bebeğinize biberonu tanıştırmayı düşündüğünüz ilk öğün de; bu görevi babasına büyük annesini veya bakıcısına verin. Bazı bebekler başkaları onları beslediğin de biberonu kabul ederler ama anneleri verdiğin de karşı koyarlar. Başlangıçta bu iyi bir yol sayılsa da, ama sürekli tercih edeceğiniz bir durum değildir. Bebek biberon alıştığında annesi de verebilir.
  • Bir açık grevi ile karşılaşabilirsiniz, bununla başa çıkabilmek için istekli davranın. Bebeğiniz biberonu tamamen reddediyorsa, pes etmek çözüm olmayacaktır. Zorlamadan denemeye devam edin. 2-3 gün içerisinde aldığını göreceksiniz.
  • Bundan sonra bebeğinize her gün en az bir kez biberon verin.


Hamile Eğitmeni & Emzirme Danışmanı

Yazarın Profili ve Tüm Yazıları