Geri Bildirim
Bebekler Daha Uzun Nasıl Uyur?
Bebekler Daha Uzun Nasıl Uyur?

Bebekler Daha Uzun Nasıl Uyur?

1261

Bebekler özellikle ilk aylarında yeterli süre uyumaları gerekmektedir. Uyuyan bebek sağlıklı olacak ve uykusunda büyüyecektir.

Uyku, bebekler için oldukça mühimdir. Ayrıca annenin dinlenme ve işlerini yapmaları için bebeklerin uyuması düzenli olarak gerekmektedir.

Sağlıklı bebekler zamanın çoğunu uyuyarak geçirirler. Devamlı olarak ağlayan bebeklerde sağlık problemi olabilmektedir. Böyle bir durumda uzman bir hekime başvurmanız gerekmektedir. Genellikle kulak, diş ve gaz problemleri olabilmektedir. İlk aylarında bu şekilde bir sıkıntı varsa tedavi yöntemi ve ilaçla bebeğinizin daha sağlıklı olması sağlanır.

Bunlar haricinde bebeğinizin sağlıklı bir uyku uyuması içi annelere birkaç tavsiyemiz var;

  • Karnını iyice duyurun. Peşinden güzel bir masaj yapın. Bebekler sırtına, kollarına ve bacaklarına masaj yapılmasını çok severler. Yapılacak olan masaj onları rahatlatacak ve uykusunu getirecektir.
  • Çok ağlayan huysuz bebekler için banyo mükemmel çözüm olacaktır. İlk önce bebeğinizin küvetini ılık su ile doldurun ve ardından bebeğiniz suya alışıncaya kadar içine koyun su ile yavaş yavaş masaj yapın. Vücudunu yumuşak bebek lifi ile ovun.
  • Bebeğiniz ile 15-20 dakika kadar suda keyfini çıkartın. Suda iyice yorulan bebeğinize bebe yağıyla iyice masaj yapın. Peşinden kıyafetlerini giydirin ve yatağına yatırın.
  • Uyutmadan önce altını mutlaka değiştirin. Altı ıslak bebekler uyku problemi yaşayacaktır. Gazının olmadığını emin olun gazı varsa gazını çıkartın. Gaz problemi olan bebekler uykularından sık sık uyanacaktır.
  • Oda sıcaklığına dikkat edin sıcak ve soğuk havalara göre yattığı odanın ısısını ayarlayın. Bebekler için ideal oda sıcaklığı yenidoğan döneminde 22-24 0C (prematürelerde 23-24 derece , zamanında doğan bebeklerde 22-23 derece), 1 aydan büyük bebeklerde ise 21-22 0C olmalıdır.