Geri Bildirim
Bebeklerde Egzama (Atopik Dermatit)
Bebeklerde Egzama (Atopik Dermatit)

Bebeklerde Egzama (Atopik Dermatit)

1218

Genellikle erken çocukluk döneminde başlar ve astım, saman nezlesi, inek sütü alerjisi gibi hastalıkların erken bulgusu olabilir.

Süt çocukluğu döneminde en sık yüzde (sıklıkla yanaklarda), saçlı deride, diz ve dirsek bölgelerinde ve kulak arkasında görülür. Atopik dermatit teşhisinin konulmasında alerji testleri büyük önem taşımaktadır. Egzamalı bebeklerin büyük bir kısmında egzamayı tetikleyen gıda alerjisi (inek sütü, yumurta, yer fıstığı, buğday gibi )mevcuttur. 

Egzama bulaşıcı olmayıp esas olarak genetik yatkınlık önemlidir.

Tedavide:

Bebek hastalığı alevlendiren faktörlerden uzak tutulmalı, renksiz, pamuklu, ince olan, dar olmayan giysileri tercih edilmelidir. Yeni giysiler kullanmadan önce yıkanıp etiketleri kesilmelidir. Çamaşırları yıkamak için hipoalerjenik deterjanları veya sabun tozu tercih edilmeli, çamaşırlar iyi durulanmalı, yumuşatıcı kullanılmamalıdır.

Bebeğin tırnakları kısa kesilmeli, geceleri pamuklu eldiven giydirilmelidir. Uygun ürünler ile banyo yaptırmak, banyodan sonra doktorunuzun önereceği nem tutucu kremler uygulamak önemlidir. Kimyasal maddeler; parfüm, kozmetik ürünler, alkol içeren cilt ürünlerinden bebekler uzak tutulmalıdır, terleme kaşıntıyı ve hastalığı alevlendirebileceğinden, terlemeyi artıracak etkenlerden (aşırı güneşe maruz kalmak, kalın giysiler giymek, çok sıcak ortamda bulunmak) uzak durulmalıdır.

Alevlenmeye sebep olan faktörler biliniyorsa (toz, ağaç ve çiçek tozları, hayvan tüyü, belirli gıdalar gibi) bu faktörlerle temastan kaçınılmasına özen gösterilmelidir. Bebeklerin özellikle anne sütü ile beslenmesine özen gösterilmelidir. Bebeğin bulunduğu ortamın nem oranı yeterli olmalı, toza veya ev tozu akarlarına karşı alerjisi varsa yastıklarda ve yorganlarda koruyucu örtü kullanılmalı, evde hayvan ve çiçek bulundurulmamalıdır. Hekim kontrolünde olmak kaydıyla Kaşıntıyı kontrol altına almak için uygun ilaçlar, Enfeksiyon söz konusuysa, uygun antibiyotikli kremler kullanılabilir.

Hekim önermedikçe steroidli kremler kullanılmamalıdır.


Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı