Geri Bildirim
Bebeklikte  Sağlıklı Uykunun Öğrenmeye Etkisi
Bebeklikte  Sağlıklı Uykunun Öğrenmeye Etkisi

Bebeklikte Sağlıklı Uykunun Öğrenmeye Etkisi

100

Çağımızın en büyük sorunlarından biri olan uyumayan bebekler, annelerin de en çok dert yandıkları konulardandır. Biz ebeveynler olarak uykuyu sadece gözlerini kapatıp öylece durma olarak görürüz. Fakat aslında gerçek bunun çok daha ötesi olabilir mi?

Uyku, özellikle bebeklerde uyku, uzmanların bile hayretle her gün bir bilgi keşfettiği alandır. Bunun yanında açıklama yapılamayan bir sürü yanının olması, uykuyu daha da gizemli hale getirir. Uyuduğumuzda beynin ve vücudun yarı ölü olduğundan bahsedilir. Aslında gerçek bunun tam tersidir. Bebeklerde uykuda beyin öyle harikalar yaratır ki, uyandığında bilişsel gelişimden tutun da sosyal ilişkilerine kadar etkisini gözlemleyebilirsiniz. Yenidoğan dönemini inceleyecek olursak, bu bebeklerin uyku döngülerinin 40-50 dk kadar olduğu saptanmıştır. Yenidoğan bebeklerin uykusu REM den ibarettir ve araştırmalar sonucu bu bebeklerin REM uykusunda çok daha fazla oyalandığı konusunda sonuçlara varılmıştır. Bunun sebebinin de beynin o sırada bilgiyi işlediğiyle ve REM' de öğrenmeyi pekiştirdiğiyle ilgili olabileceğini söylemişlerdir. Başka bir araştırmaya gelecek olursak, bebekler üzerinde yapılan bir deneyde, dört bebeğe de oynamayı bilmedikleri birkaç oyuncakla nasıl oynanacağı gösteriliyor ve bebekler bunu başarıyla tekrarlıyor. Daha sonra uyku saati gelen 3 bebek uyutuluyor, diğeri ise uyutulmuyor. Uyutulan bebekler oyuncakların nasıl oynanacağını hatırlarken, uyutulmayan bebek hatırlayamıyor. Uyku sırasında bilgi, kısa süreli hafızadan uzun süreli hafızaya alınıyor. Çocuklara gelecek olursak, örneğin 8 aylıkken uyku sorunu yaşayan ve bu sorunu çözülemeyen bebeklerin uyku problemlerinin 3 yaş ve sonrasında da (8-9 yaşlara kadar) devam ettiği, bu durumun da çocukların akademik başarılarını doğrudan ve olumsuz etkilediği tespit edilmiştir. Uykusunu yeterli uyuyamayan çocuk dikkatini toplayamamakta, beyin gerekli bilgi işleme çalışmalarını kaliteli bir şekilde yerine getirememektedir. Akademik başarısı düşen çocuk, kendine özgüvenini kaybetmekte, hırçınlaşarak sosyal ilişkilerini de yıpratmaktadır. Buna ek olarak, yeterli uyumayan bebeklerin bir kısmında, dil gelişimi konusunda da geriden geldikleri görülmüştür. 

Danışanlarıma hep söylediğim bir şey var, "Lütfen kendinize ve bebeğinize bir iyilik yapın ve ona sağlıklı uyuma alışkanlığı kazandırın." Uykunun öğrenme ve daha birçok alan üzerinde nice olumlu etkisi varken, çocuğunuzu bundan mahrum etmeyin. 

Sevgiler.


Çocuk Gelişimci & Bebek Uyku Danışmanı