Geri Bildirim
Benmerkezci (Narsisistik) Olmak
Benmerkezci (Narsisistik) Olmak

Benmerkezci (Narsisistik) Olmak

381

Değerli okurlarım, bu hafta birçoğumuzun günlük yaşamımızda sıkça duyduğu ve kullandığı bir terim olan “benmerkezcilik” hakkında konuşacağız.

Narsisizm, kişinin kendini beğenmesi, gösterişlilik ve benmerkezcilik olarak adlandırılabilir. En önemli özelliği kişinin benliği hakkında aşırı olumlu ve abartılı düzeyde düşünceleri olmasıdır. Yüksek düzeyde narsist olan bireyler zekası olsun görünüşü olsun başkalarından hep daha yüksek olduğu kanısındadır. Ancak bu doğru değildir aksine yanılsamadır. Bu gibi bireyler kendilerini özel olarak hissettikleri gibi özünde dengesiz kişilik, şişirilmiş benlik algısına sahiptirler. Buna bağlı olarak çevrelerindeki kişiler ile güçlü bağlar kurmakta zorlanırlar. Övgü onların beslendiği en önemli kaynaktır. Övülmekten dikkat çekici olmaktan çok büyük zevk alırlar. Karşısındaki kişilere kendilerini sınıfın en gözde öğrencisi, okulun en çalışkanı belkide mahallenin en sevilen kişisiymiş gibi göstererek anlatırlar. Hırslarından vazgeçmeyi asla istemezler. Hırsları için sınırlarını her zaman zorlayabilirler. Hayallerini kendilerinin bulunduğu konumun en iyisi, en zengini ve en güçlüsü olarak kurarlar. Hayatlarını kazanan ve kaybeden diye iki şekilde sınıflandırmayı tercih ederler. Empati yapma yetenekleri düşük olup en önemli olan her zaman kendileri olduğu için karşısındaki kişiyi anlamak için çaba sarf etmezler. Bu tip kişileri tanımaya çalışmak zaman alır. Bu gibi özellikler alenen kendini gösterdiği gibi gizli veya dışa yansımayan şekilde de olabilir. Herhangi yıkıcı bir olay veya durum söz konusu olmadığı sürece ruh sağlığı uzmanından yardım almayı tercih etmezler.

Narsisizm, kendilik psikolojisine göre bir kişilik bozukluğu olduğu gibi nesne ilişkileri kuramına göre ise bir kişilik örgütlenmesidir. Saydığımız bu özelliklerden beşinin veya daha fazlasının görülmesi durumunda bir uzmandan yardım almak kişinin bakış açısını şekillendirmesi açısından yardımcı olacaktır. Bu noktada önemli olan narsist kişilerden uzak durmak ile onları değiştirmeye çalışmak arasındaki farkı anlamaktır. Narsist kişiler değişime açık değildirler. Şişirilmiş benlik algılarına meydan okumaktansa onları empati kurmaya, saygı göstermeye ve insan ilişkilerini bu yönde iyileştirmeleri adına yol gösterici olmaya çalışın. Bu durumda narsist kişi sizi bir tehdit olarak görmeden size karşı yelkenleri zamanla suya indirip aynı dili konuşmanıza yardımcı olmaya başlayacaktır. Kendileri açısından zarar görebileceklerine inandıkları ve benliklerini yıkıcı duruma sokacağını hissettikleri durumlarda kimsenin yönlendirmesi olmadan da terapiye gelebilirler. Özellikle psikoterapi ile kendi ve başkaları için olan düşünceleri gerçekçi hale getirmek terapinin hedefi açısından büyük önem taşımaktadır. Unutmamak gerekir ki önemli bir anahtar olan sevgi ile ve sabrın yardımı ile narsist olan bireylerle sağlıklı iletişim kurabilmek mümkün hale gelebilir.

Hepimize sağlıklı günler dilerim.


Psikolog