Geri Bildirim

Beste Güneysu

Psikolog

448

KİMDİR?

2013 yılında Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji (İngilizce) bölümünü kazandım. Bölümde 2014/2015 güz ve bahar dönemi, 2015/2016 güz döneminde aldığım şeref belgelerim sayesinde 3 ve üstü ortalama yaparak 5 yıllık olan eğitim sürecimi 4,5 yıla indirerek Haziran 2018’de mezun olmayı planladığım bölümümden Ocak 2018’de mezun oldum. Eğitim sürecimde 3.sınıf yaz döneminde Samsun Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesinde stajyer psikolog olarak görev yaptım. Bu süreç zarfında psikotik ve nevrotik vaka incelemesinde bulunup bu incelemeler sonucunda rapor yazarak mesleki açıdan kendimi gelişme fırsatı buldum. Lisans eğitimimde Türk Psikologlar Derneği tarafından akredite edilen Türkiye’de 8. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ise ilk psikoloji bölümü özelliği taşıyan okulumun psikoloji kulübüne üye olup yürüttükleri çalışmaları yakından inceleme fırsatı yakaladım. 3.Sınıfta Yrd. Doç. Dr. İlmiye Seçer hocamızın desteği ile 60 katılımcı ile gerçekleştirdiğimiz araştırmanın ( The Effects of Taste and Smell on Memory) sonucunda rapor yazdım. Avrupa Birliği tarafından desteklenmekte olan QUEER Cyprus derneğinin başlattığı  “Trans Sağlığı Semineri” sempozyumunda bulunup trans bireylerle birebir görüşüp gözlem yaptım. Bunun dışında lisans eğitim sürecimi kısalttığımdan dolayı Yakın Doğu Üniversitesi Klinik Psikoloji yüksek lisans programına başladım. Yüksek lisans programında ders dönemini bitirdim ve 2019 Haziranda tez dönemine başlayacağım. Bu süre içerisinde Prof. Dr. Mehmet Çakıcı’dan vaka staj dersinde süpervizyon almış bulunmaktayım.

Lisans eğitimim bittikten sonra Samsun’da Bizim Kardelen Özel Eğitim Okullarında psikolog olarak göreve başladım. 3 ay boyunca rehabilitasyondaki öğrencilerin gözlemlerini yaparak ailelerine danışmanlık verdim. Şuanda Samsunda Fen Bilimleri Bilgin Çocuk Anaokulunda okul psikoloğu olarak çalışmaktayım. Burada çocukların gözlemlerini yapıyor onlarla birebir görüşme yapıyor ve ailelerine danışmanlık vermeye devam ediyorum. Aynı zamanda çocukların haftada 1 saat derslerine girerek onlarla bilinçli farkındalık(mindfulness), role- playing vb. çalışmaları yaparak gelişimlerini destekliyorum. Bunun yanı sıra okuldaki velilere bilinçlendirmek adına veli seminerleri veriyorum.

Aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı 464 saatlik Aile Danışmanlık Sertifikasına sahibim. Şuanda Uluslarlararası Onaylı 120 saatlik Oyun Terapisi eğitimi almaktayım. Aynı zamanda MMPI Uygulayıcı, Nöropsikolojik Testler Uygulayıcı (Yüksek Lisans eğitimde aldığım testler eğitiminde verilmiştir), Çocuk Objektif Testleri Uygulayıcı sertifikalarım mevcut. Gerek aldığım sertifikalar gerek bulunduğum seminer ve sempozyumların mesleki açıdan bana katkısı olup beni geliştirdiğini, geliştirmeye de devam edeceğini düşünüyorum. 

DEVAMI...