Geri Bildirim

KİMDİR?

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümü Lisans, Ankara Üniversitesi Gelişim Psikolojisi Yüksek Lisans Mezunudur. Halen doktora eğitimine Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümünde devam etmektedir.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalında stajını tamamlamış, Ankara Şizofreni Hastaları ve Yakınları Dayanışma Derneği ve Ankara Keçiören Çocuk Yuvası’nda gönüllü olarak çalışmıştır. Yurt içinde ve yurt dışında çeşitli kongrelerde kendisinin yer aldığı bilimsel çalışmalarla ilgili sunumlar yapmıştır ve Koç Üniversitesinin Türkiye’de Erken Çocukluk Gelişim Ekolojileri Projesinde saha araştırmacısı olarak görev almıştır. Edindiği akademik eğitimlerin yanı sıra çeşitli projelerde yer almış, çeşitli psikolojik değerlendirme envanterlerinin ve psikolojik müdahale yaklaşımlarının eğitimini almıştır.

Kaya Bican, Çeşitli eğitim ve okul öncesi kurumlarda psikolog ve yönetici olarak görev almıştır. Çalıştığı kurumlarda çocuklar ergenler ve aileleri ile bireysel görüşmeler yapmış, gelişimlerini takip etmiş, bireysel ve grup çalışmaları yapmıştır. Yaptığı bireysel ve grup çalışmaların yanı sıra anne babalara, öğrencilere, öğretmenlere ve personele yönelik seminerler, çalıştaylar ve oryantasyonlar düzenlemiştir. Çalışmalarını kurucusu olduğu anababalik.com üzerinden yürütmektedir.

Çocuklara, ergenlere ve anne babalara bireysel danışmanlık hizmetleri vermektedir. Çocuk ve ergenlere yönelik yaptığı çalışmalar arasında uyum ve davranış problemleri, yeme, uyku ve tuvalet sorunları, kaygılar, sınav kaygısı, okula uyum ve okul fobisi, sosyal beceriler, öfke kontrolü, depresyon, kayıp ve yas süreci, boşanma süreci, gelişimsel problemler, oyun terapisi, anne-baba-çocuk ilişkisi, akran ilişkileri, eğitim danışmanlığı bulunmaktadır. Ayrıca, anne ve babalarla yaptığı çalışmalar arasında anne-baba-çocuk ilişkileri, psikoeğitim, hamilelik ve doğum süreci, boşanma, sınır koyma, kardeş rekabeti, ergenlik sorunları vb. gibi çeşitli konular yer almaktadır.

Çocuk ve ergenlere yönelik uyguladığı testler:

  • Wechsler Çocuklar için Zeka Ölçeği IV (WÇZÖ-IV)
  • Marmara İlköğretime Hazır Oluş Testi
  • Çocuk Objektif Testleri Eğitimi
  • Bender-Gestalt Testi,
  • Ankara Gelişim Tarama Envanteri – AGTE,
  • Gessel Testi,
  • Frostig Görsel Algı Testi 1 & 2
  • Kaufman Kısa Zeka Testi
  • Metropolitan Okul Olgunluğu Testi
DEVAMI...

YAZILAR (57)