Geri Bildirim
Çocuklarda Doğru Oyuncak Seçimi
Çocuklarda Doğru Oyuncak Seçimi

Çocuklarda Doğru Oyuncak Seçimi

261

Oyuncaklar çocukların kişiliğinin gelişmesi açısından büyük önem taşır. Bu yüzden alınan oyuncakların seçimini yaparken dikkat etmekte fayda vardır. Özellikle çocukların gözlem ve keşif yeteneğini geliştirmesine yardımcı olacak olan oyuncakların seçilmesi çocuğun gelişiminde büyük rol oynayacaktır. Buna bağlı olarak çocuğun çok oyuncağının olması yerine amacına uygun oyuncaklarının olmasına dikkat edilmelidir. Kendi gelişimler sürecine uygun olan oyuncaklar olmasına özen gösterilmelidir.

Oyuncak seçerken öncelikle uzmanlar tarafından onay görmüş olan oyuncaklar size seçim açısından kolaylık sağlayacaktır. Özellikle küçük yaş grubu çocuklar için küçük, yerinden kolayca kopartılabilecek ve yutulabilecek olan oyuncaklardan uzak durulmalıdır. Bunların o yaş grubundaki çocuk için tehlike yaratacağı unutulmamalıdır. Seçilen oyuncağın aile açısından paylaşımı arttırıcı ve eğitici olması da çocuğun öğrenme süreci açısından önemlidir. Oyuncakların kolay temizlenebilir olması kullanışlı olmasına yardımcı olacaktır.

Oyuncak seçimi yaparken öncelik ailenin beğendiği ve istediği oyuncak olması yerine çocuğunuzun fikrini alarak onun gereksinimine uygun olanları değerlendirmelisiniz.

2 yaşındaki çocuklarda oyuncak seçimi bütün olan nesneyi ayırma, kutulardan kuleler yapmaktan vb. aktivitelerden zevk almaya başlar. Bir süre sonra anne ve babasını taklit etmeyi isteyeceğinden kaynaklı olarak bazı mutfak eşyalarını barındıran oyuncaklar, plastik kutular, kova-kürek vb. oyuncaklar alınabilir.

3 yaşından sonra keşif ve yaratıcılığa bağlı olarak tahta bloklar büyük plastik kutular oyuncak olarak tercih edilebilir.

3-5 yaş arasında çocuklarda oyuncak seçimi için resim-sayı eşleştirme oyunları, domino taşları, sayı kartları vb. oyunlar tercih edilebilir. Özellikle renkli hikaye kitaplarından faydalanılabilir.

6-8 yaş arasında çocuklarda oyuncak seçimi için puzzle, maketler, sek sek, satranç, dama vb. gibi oyunlar ile desteklenebilir.

8 yaş ve üzeri olan çocuklarda oyuncak seçimi ise uzaktan kumandalı oyuncaklar, daha karmaşık setler, stratejik yeteneklerini ön plana çıkartıcı oyuncaklar seçilebilir.

Bunun yanı sıra sosyal aktiviteyi arttırıcı bisiklete binme, kamp vb. aktivitelere de yer vermek önemlidir. Hangi yaş grubu olursa olsun çocuğunuza fiziksel veya psikolojik açıdan zarar vereceğine inandığınız oyuncaklardan uzak durmaya özen gösterin. Alacağınız her oyuncağın çocuğunuz üzerinde etkisi olacağını unutmayın ve seçimlerinizi bunu göz önüne alarak yapmayı deneyin.

Trendyol Çocuklar İçin Oyuncak Kategorisi

Toyzz Shop Çocuklar İçin Oyuncak Kategorisi

D&R Çocuklar İçin Oyuncak Kategorisi

 


Psikolog