Geri Bildirim
Çocuk ve İnatçılık
Çocuk ve İnatçılık

Çocuk ve İnatçılık

77

Çocuklarda 3-4 yaşlarında inatçılık dönemi başlar. Bu inatçılık dönemi çocuklarda normal bir gelişim dönemi olarak kabul edilir. Normal gelişim gösteren çocuklarda bu dönemin yaşanması normal kabul edilmektedir. Bu çocuğunuzun kendini yetişkinlerden ona bakım verenlerden özellikle annesinden bağımsız olarak görmeye başladığının göstergesidir. Aslında bu sevinilecek bir durumdur çünkü çocuğunuzun gelişiminde yeni bir dönemin başladığının göstergesidir. Bu dönemde çocuğunuz kendi istediklerini yapmak isteyecektir. Sizin kendisini engellemenizi kırmaya çalışacaktır. Sizin ona engel olmamanızı ister ve bunu başaramadığı zaman inatçılığı başlar. Bu dönemi sağlıklı atlatmak gerekmektedir. Sağlıklı bir şekilde bu dönemi atlatamamak çocuğunuzun benlik ve bağımsızlık duygularına zarar verebilir.

Alınabilecek en uygun tedbir kendi haline bırakmaktır. Özellikle ağlama nöbeti sırasında onunla yaptığı hataları konuşmamak gerekir. Ama burada önemli olan sınırlarını belirleyebilmektir. Kendi tercihini yapabileceği konularda özgür bırakılmalıdır.

Çocukla inatlaşmak ise yapılan yanlışlardandır. Çocuk sizin bu davranışınızı kendine rol model alacaktır ve buda süreci sizin açınızdan daha zor bir hale getirecektir. Siz onunla inatlaştıkça çocuğunuz sizi rol model alarak daha fazla inatlaşması gerektiğini düşünecektir. Ve bu süreç aranızda daha fazla sorun yaşanmasına neden olacaktır. Yaptığım yanlış bir şey değil sende benimle inatlaşıyorsun gibi cevaplar almanıza neden olacaktır.

Yapılan yanlışlardan bir diğeri ise çocuğa ceza vermektir. Ceza vermekten bu süreçte uzak durmamız benlik duygusunun gelişmesinde fayda sağlayacaktır. Çocuğunuz kendi benliğini oluşturmaya çalışırken cezalarla onu engellemeniz gelişimi açısından olumsuz olacaktır.

Bir konuda inatlaştığı zaman ilgisini başka şeylere yöneltmek her zaman daha faydalıdır.  Parka gitmek için sizinle inatlaşan çocuğunuzla kavga etmek yerine dedenler bize gelecekler onlara kurabiye yapalım mı gibi önerilerle inatlaşmak yerine onun ilgisini başka konuya çekebilirsiniz. Mevsime uygun olmayan bir kıyafetini giymek için sizinle inatlaşıyorsa bu mevsime uygun olmadığını bu kıyafetlerle üşüyebileceğini söyleyip seçmesi için uygun olan 2-3 kıyafeti ona sunun ve yine onun seçmesine izin verin. Bu benliğini oluşturan çocuğunuz için sağlıklı bir yaklaşım olacaktır.


Psikolog