FİRMA KAYIT
Çocuklara Cinsel Eğitim Nasıl Verilmeli? Nelere Dikkat Edilmeli?
Çocuklara Cinsel Eğitim Nasıl Verilmeli? Nelere Dikkat Edilmeli?

Çocuklara Cinsel Eğitim Nasıl Verilmeli? Nelere Dikkat Edilmeli?

266

Cinsel eğitimde amaç çocuğa cinsellik ile ilgili doğru bilgileri öğretmek ve olumlu duygular kazanmasını sağlamaktır. Doğru ve özenli verilen cinsel eğitim sayesinde çocuk cinsel bölgesi hakkında olumlu düşünceler geliştirir; bedeninin normal olduğu duygusunu hisseder; kendisine güvenir; cinsiyetine uygun kişilik gelişimi içerisine girer; cinsellik ile ilgili konularda “hayır” diyebilmeyi öğrenir; cinsel konularda rahatça konuşabilir ve değer yargılarını içselleştirebilir.

Cinsel Eğitimde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Eğitime başlama zamanı: Cinsel gelişim ile ilgili çocukların bilgilendirilmesi gereken en “ideal” ya da “kesin” bir yaş ya da dönem yoktur. Uygun görüldüğü zaman başlanılan cinsel eğitimin içeriğinin çocuğun gelişim düzeyine göre düzenlenmesi gerekir.

Eğitim verecek kişi: Çocuklara cinsel eğitimi onlarla yakın temasta bulunan, gelişim düzeylerini bilen kişiler vermelidir. Anne ve babanın tutarlı bilgilerle çocuğu aydınlatmaları ilk tercih edilen eğitim türüdür. Kız çocuk ile anne, erkek çocuk ile babanın bilgilendirme amacıyla konuşma zorunluluğu yoktur.

Ortam: Sessiz, rahat ve yalnızca bu konuda konuşacak yetişkinler ile çocuğun olduğu ortamın tercih edilmesi önemlidir.

Beden dili ve yüz ifadesi: Cinsel eğitim verilen çocuk ile mutlaka göz kontağı kurulmalı, başka bir şeyle ilgilenilmemeli, durumdan rahatsız ya da utanmış hissini yansıtan yüz ifadesinden kaçınılmalıdır.

Cinsel terminoloji: Cinsel organların doğru isimlerinin kullanılması gerekmektedir, lakaplar takılması uygun değildir. Cinsellik eğitimi sırasında da haricinde de cinselliği çağrıştıran herhangi bir davranış ya da sözel ifadeye “pis/ayıp/kötü” gibi kelimelerle yaklaşılmamalıdır.

İçerik: Cinsel eğitim kapsamında sunulacak bilgiler, çocuğun seviyesine göre sade ve  açık olacak şekilde sunulmalıdır. Verilen bilgi ya da cevaplarda ebeveynler dürüst olmalıdır.

Yönlendirme: .Çocuktan yöneltilecek herhangi bir soruya verecek cevap bulunamıyor ise dahi duymamazlığa gelinmemelidir; “bunun cevabını bilmiyorum, en kısa zamanda öğrenip sana bilgi vereceğim” şeklinde bir yanıtlama en doğru olandır. Doğru bilgiyi öğrenince yanıtlamak yerine resimli kitaplar, seviyesine göre düzenlenmiş vidyolar da tercih edilebilir.

Sınırlılıklar: Cinsel eğitim konusunda belki de en önemli noktalardan biri çocuğun kendi vücudunun özel olduğunu fark edebilmesi ve vücuduna yöneltilecek iyi ve kötü dokunuşları biliyor olmasıdır; kötü dokunuşu fark ettiğinde “hayır” diyebilmesi konusunda cesaretlendirilmeli, sınırları hatırlatılmalıdır.

Tutarlılık: Çocuk eğitimindeki hemen her konuda olduğu gibi cinsel eğitimde de çocuklara verilen bilgilerin yakın ilişki içerisinde olduğu yetişkinler tarafından tutarlı olarak verilmesi gerekmektedir aksi halde çocuk kafa karışıklığı yaşayabilir ya da kandırılmış hissedebilir.


Uzman Psikolog