Geri Bildirim
Çocuklara Sınır Koyarken Nasıl Davranmalıyız?
Çocuklara Sınır Koyarken Nasıl Davranmalıyız?

Çocuklara Sınır Koyarken Nasıl Davranmalıyız?

200

“Aklına gelen her şeyi yapmak isteyen bir çocuğum var, ne yapmalıyım?” Bu aralar sık sık duyduğum bir soru. Çocuklar özgür olmak, içlerinden geldiği gibi davranmak isterler. Toplum kuralları zaman zaman buna müsade etmez, bu durumlarda çocuğu sınırlandırmak, bazı davranışlarını azaltmak ya da ortadan kaldırmak gerekebilir. Bu durumda yapılması gereken çocuğun kendini kontrol edebilmesini sağlamaktır.

Peki bunu nasıl yapacağız?

İki farklı uç; fazla hoşgörü ve baskıcı disiplin.

Baskıcı disiplin ve katı kurallar, çocuğa ses yükseltme gibi durumlar çocuğun kendini sürekli gergin, endişeli hissetmesine neden olur. Bunun sonucunda altını ıslatma, tırnak yeme, kaygı ve karşı gelme bozuklukları gibi sorunlarla karşı karşıya kalınabilinir.

Fazla hoşgörü çocukta her istediğini yapılacak algısı oluşturur. Yaptığı hatalar görünmezden gelinen çocuklar kendi iç denetimini oluşturamazlar. Bu da davranışlarını kontrol edememelerine neden olabilir.

Nasıl sınır koyacağız? 

  • Çocuğa gerektiğinde hayır demekten ve sınır koymaktan çekinilmemeli. Sınırları zorlayan, olumsuz davranışları arka arkaya yapan çocuklara neden yapmaması gerektiği tekrar tekrar anlatılmalıdır. Örneğin arkadaşına vuran bir çocuğa sadece ”arkadaşına vurma” benzeri bir komut vermek yerine, neden vurmaması gerektiği anlatılmalıdır. 
  • Olumlu disiplinin temelinde sevgi ve anlayış şarttır. Sevgi, anlayış ve sabır olmadan çocuğa olumlu davranış kazandırılamaz.
  • Çocuğun yapması beklenen davranışlar aile tarafından da yapılmalı aynı zamanda yapılmaması istenen davranışlar aile tarafından yapılmamalı. Trafikte ya da sosyal ilişkilerinde sakinliğini koruyamayan bir ebeveyn çocuğuna vurmaması gerektiğini anlatsa da fayda sağlayamaz ve bu davranışı engelleyemez.
  • Uzun cümleler çocuklar tarafından sıkıcı bulunur. Kısa ve net konuşulmalı.
  • Çocuğun ağladığı ve inat ettiği zamanlarda pes edilmemeli. Ebeveyn ısrarlı ve net bir tutuma sahip olduğunda çözüme ulaşmak daha kısa zaman alır.

Son olarak lütfen onların çocuk olduklarını unutmayalım.

Sevgiler


Uzman Klinik Psikolog