Geri Bildirim
Çocuklarda Alerjik Rinit
Çocuklarda Alerjik Rinit

Çocuklarda Alerjik Rinit

610

Alerjik rinit, burun dokusunun alerjik bir madde ile temas etmesi sonrasında burun tıkanıklığı, burun akıntısı, aksırık ve burunda kaşıntı şikayetlerinin oluşmasına verilen isimdir.

Öncelikle alerjik rinit diyebilmemiz için saydığım semptomların bir alerjen (alerjiye neden olan bir madde) nedeniyle ortaya çıkıyor olması gerekir. Çünkü bu semptomların bazıları basit bir nezle geçirirken de görülebilir.

Alerjeni gösterebilmek için deri ya da kandan yapılan testler gereklidir ama bazen testler negatif çıkabiliyor özellikle kan testlerinde bu durumu görüyoruz. Böyle bir durumda eğer kuvvetle alerji yaptığını düşündüğümüz bir madde varsa provakasyon testleri yapılabilir.

Tedavide antihistaminik denen ilaçları ilk olarak seçmek eğer hasta bundan yarar görmüyorsa kortikosteroid içeren burun spreylerine (evet sizin de bildiğiniz adıyla kortizonlu sprey :) geçmek gerekir. Bunlardan da yarar görmüyorsa daha ileri ilaçlara geçilir.

Alerjik rinit çocuklarda astım ile beraber olma olasılığı yüksek olan bir hastalıktır.

Hastanın şikayetleri ilaçlara rağmen geçmiyorsa, hastada astım ve tekrarlayan sinüzit gibi durumlar da varsa mutlaka çocuk alerji hekimi tarafından da değerlendirilmesi gerekmektedir.


Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı