FİRMA KAYIT
Çocuklarda İnfluenza A Enfeksiyonları
Çocuklarda İnfluenza A Enfeksiyonları

Çocuklarda İnfluenza A Enfeksiyonları

223

Domuz gribi H1N1 adı verilen bir virüs tarafından oluşturulan, ani olarak 39°C üzerinde ateş, şiddetli kas ve eklem ağrıları, halsizlik, bitkinlik, titreme, baş ağrısı ve kuru öksürük gibi belirtiler ile başlayan bir enfeksiyon hastalığıdır.

Grip ile soğuk algınlığı ayrımını yapmak çok önemlidir. Çünkü gripte antiviral tedavi uygulanması gerekirken, soğuk algınlığında tedaviye gerek yoktur.

Domuz gribinin mevsimsel gripten en önemli farkı; toplumun çoğunluğunun bu virüsle karşılaşmamış olmasıdır. İnfluenza A virüsü kolay yapı değiştirebilir bir virüs olup başlangıçta hafif grip yapabilen tür, değişip öldürücü tipe dönebilir. 

Bulaşma yolu:

İnfluenza virüsü, en sık enfekte kişinin öksürme ve hapşırması ile ortama saçılan damlacıklar yoluyla insandan insana bulaşır. Virüs bulaşmış el ve diğer nesneler de bulaşmada rol alır.

Hastalık en sık 6 ay ile 24 yaş arasındaki çocuk ve gençlerde görülür. Kuluçka süresi 1-4 gündür. Bulaştırıcılık çocuklarda hastalanmadan birkaç gün önce başlar, 10 güne kadar devam edebilir. (Yetişkinlerde 5 gün) 

Semptomlar:

Ateş, kas ve baş ağrısı, şiddetli halsizlik, öksürük, boğaz ağrısı ve burun akıntısı ile karakterizedir. Çocuklarda bunlarla birlikte, bulantı, kusma, ishal ve kulak ağrısı görülebilmektedir.

Tedavi:

  • Semptomatik: ateş düşürücü, Ağrı kesiciler(örneğin: paracetemol). ASPİRİN KESİNLİKLE KULLANILMAZ.
  • Antiviral tedavi: Belirtiler görülmeye başlandıktan sonraki ilk 48 saatte antiviral tedavi başlanmalıdır.


Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı