FİRMA KAYIT
Çocuklarda Obezite Nasıl Anlaşılır, Tedavisi Nedir?
Çocuklarda Obezite Nasıl Anlaşılır, Tedavisi Nedir?

Çocuklarda Obezite Nasıl Anlaşılır, Tedavisi Nedir?

211

Salgın gibi hızla çoğalan obezite den konuşalım. Antalya’ya geldiğimden beri sıklıkla aşırı kilolu ve obez çocuklarla karşılaşıyorum maalesef.

Dünya sağlık örgütünün en riskli 10 hastalıktan biri olarak kabul ettiği obezite; şeker hastalığı, kardiyovasküler hastalıklar ve kanser gibi birçok kronik hastalık için en önemli risk faktörüdür.

Dünyada önlenebilir ölümlerin sigaradan sonra ikinci en sık nedeni.

Genetik nedenlere bağlı görülen çeşitleri olsa da en önemli nedeni aşırı kalori alımı, fiziksel aktivitenin azlığı, psikolojik nedenler ve yanlış beslenme alışkanlıklarıdır.

En korkutucu olan tarafı ise çocukluk yaş grubunda başlayan obezitenin erişkin yaş grubunda da devam etmesi dolayısıyla kronik hastalıkların da artması

Ailelere büyük iş düşüyor çünkü anne ve babası obez olan çocukların obez olma ihtimali %80

Çocuklar anne-babalarının aynasıdır. Bu nedenle çocuklarımızın sağlıklı olmasını istiyorsak değişime kendimizden başlayalım.

Çocuklarımızın düzenli spor yapmasını destekleyelim, kendimiz de yapalım.

Evde sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmaları için sağlıklı menüler oluşturalım.

Çocuklarımızın tv ve bilgisayar karşısında fazla zaman geçirmesini engelleyelim. Böylelikle onların başında iken tükettikleri abur cuburları da azaltmış oluruz. Abur cubur tüketmek yerine onları meyve-sebze-kuruyemiş gibi sağlıklı ara öğünlere alıştıralım.

Sağlıklı günler


Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı