Geri Bildirim
Çocuklarla Uçak Yolculuğu ve Kulak Problemleri
Çocuklarla Uçak Yolculuğu ve Kulak Problemleri

Çocuklarla Uçak Yolculuğu ve Kulak Problemleri

209

Uçak seyahatlerinde en sık rastlanan sağlık sorunu kulak ile ilgili problemlerdir. Özellikle uçak inerken orta kulak basıncında azalma olmaktadır. Bu da kulak zarında içeri doğru bir çöküntü yaratır. Bazen bu çöküntü çok fazla olur ve orta kulaktaki basınç azalması östaki borusu (orta kulak ile burun arasında olan, basınç düzenleyen boru) ile dengelenemez. Bunun sonucunda oluşan kulak zarındaki gerilme; kulak ağrısı, kulak zarında delinme, kanama kimi zaman tam işitme kaybına kadar ilerleyen problemlere neden olabilir.

Östaki borusu özellikle, grip, soğuk algınlığı, sinüzit gibi enfeksiyonlarda ödemli halde olduğundan tam olarak çalışamaz, burun ile kulak arasındaki basınç dengeleme işini yapamaz.

Alınacak önlemleri kısaca şöyle özetleyebiliriz:

  • Eğer çocuğunuzda bir üst solunum yolu enfeksiyonu varsa mutlaka tedavisi başlanmalı,
  • uçuş öncesinde ve uçuş sırasında sık sık burun tıkanıklığını açmak için burun spreyi kulanılmalıdır.
  • Özellikle uçak inerken çocuğun sakız çiğnemesi, şeker emmesi, birşeyler içmesi sağlanmalıdır.
  • Eğer yolcu bebek ise bebeği uçak inerken ve kalkarken emzirmek yerinde olacaktır.
  • Uçuş öncesi çocuğunuza Valsalva manevrasını öğretip, (valsalva manevrası, östaki borusunu açıp kulaktaki basınç dengesini sağlayan bir manevradır),
  • Eğer iniş sırasında bir kulaklarında rahatsızlık hissederse bu manevrayı yapmasını sağlayabilirsiniz.

Valsalva manevrasında: Burun parmaklarınızla sıkıldıktan sonra, ağızdan nefes alınır, ağız kapalı iken hava itilir. Hava genzinizden kulağa gönderilir. Eğer uçuş sonrası çocuktaki yakınmalar birkaç saatten fazla sürüyorsa, çocukta belirgin işitme kaybı varsa, baş dönmesi varsa, kulaktan kan gelmesi oluyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.


Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı